В процес на изпитания е единствената ветрогенераторна станция на територията на България. 72-часовите изпитания започнаха още на 18 май. Съоръженията са новозакупени и произведени по проект от 35 генератора и монтирани в близост до нос Калиакра. Те са с обща мощност 35 мегавата, свързани директно с електропреносната мрежа на НЕК, чрез изграден собствен електропровод, предаде БГНЕС.

Други 80 вятърни генератора са монтирани до момента на територията на област Добрич. Повечето от съоръженията са втора употреба. Най-експлоатираните за целта терени за Североизточна България са в общините Шабла, Добрич, Каварна и Балчик, а за Южна България - Сливен, Айтос и Ямбол. Добрич притежава добър ветрови потенциал и се радва на най-голям инвеститорски интерес.

Около 600-700 MW мощност от ветрогенератори са заявени само за района на Калиакра, Каварна, Шабла и Добрич, сочат данните на НЕК. Заради тези инвестиционни намерения електрическата компания смята да изгражда два нови електропровода в региона.

Не е ясно обаче доколко ще се реализират тези проекти, след формирането на европейската екологична мрежа НАТУРА 2000, тъй като доста от терените, подходящи за ветрогенератори, попадат в тази мрежа.

В България ще бъде създадена производствена база, където ще се сглобяват 35% от производствените мощности за изграждане на вятърни генератори. През следващите две години в района ще се завъртят вятърни генератори с общо 400 MW мощност.

Енергийни компании с традиции в конвенционалното производство на електроенергия като американската AES и италианската "Енел" разработват планове за инвестиции именно във възобновяеми енергийни източници за милиарди долари.

Намеренията на американците вече придобиват реални измерения за България, след като компанията закупи дял в проект за изграждане на ветропарк край Каварна, чиято мощност ще е 120 MW.

14 вятърни турбини за производство на електроенергия ще бъдат изградени в землището на село Тригорци, община Балчик. Инвеститори са софийското дружество "Вятърен парк Добруджа". Всеки от ветрогенераторите ще бъде с мощност от 2.5 MW, височина 100 м. и диаметър на ротора 90 м. Това ще бъдат най-големите съоръжения в страната. Целият проект с изграждането на инфраструктурата възлиза на 42 млн.евро.