Освен, че е страхотен вариант за служителите, преминаването към четиридневна работна седмица може да е добро за работодателите и за крайния резултат на бизнеса. Това показват резултатите от ново проучване и пробен тестов модел във Великобритания, пише CNN Business.

В продължение на шест месеца между миналия ноември и април близо 1000 служители в 17 компании и други организации са работили в темпо на по-кратка седмица, като са имали заплащане. Всичките 17 компании, участващи в експеримента, са запазили по-кратката работна седмица и след пробния период, съобщиха тази седмица от фондация "4 Day Week" - британска кампанийна група, която организира пробния период.

Не само работниците са се възползвали от предимствата на по-краткото работно време. Някои организации са регистрирали увеличение на приходите и по-малко болнични в сравнение със същия период на предходната година.

BrandPipe - софтуерна компания, базирана в Лондон, е отчела скок на приходите си с почти 130%, според доклад, съставен от фондация "4 Day Week" и Бостънския колеж в Съединените щати.

Снимка 610735

Източник: iStock

"Пробният период е огромен успех за BrandPipe", кавза Джеф Слоутър, съосновател и главен изпълнителен директор на компанията, пред авторите на доклада, добавяйки, че четиридневната работна седмица е "чудесно нещо, което бизнесите по света трябва да опитат".

ManpowerGroup: Отчитаме по-добри резултати след въвеждането на 4-дневна работна седмица

ManpowerGroup: Отчитаме по-добри резултати след въвеждането на 4-дневна работна седмица

Мария Ангелова - мениджър култура и вътрешни комуникации в ManpowerGroup България, пред Money.bg

BrandPipe е една от четирите организации, които предоставиха данни за приходите си. От тях три са отбелязали ръст на приходите и само една една - спад по време на експеримента. Спадът обаче е отчетен спрямо различен сравнителен период - по-специално шестте месеца непосредствено преди теста.

"Твоето БЪДЕЩЕ" е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.

Четири компании са регистрирали по-малко болнични и отпуски, взети от служителите по време на теста.

Останалите две, за които е била налична информация, са регистрирали по-голям брой такива дни. Данните за приходите и отсъствията са ограничени, както признават авторите на доклада:

"Предвид това, констатациите са чисто описателни и предоставят само ограничена представа за въздействието на изпитването върху отделните организации."

В допълнение към компаниите, 17-те организации включват осем благотворителни организации, организации с нестопанска цел, неправителствени и доброволчески организации. Повечето са избрали четиридневна работна седмица, докато пет са избрали деветдневна двуседмична работна седмица.

Франция въвежда пилотно 4-дневна работна седмица, но с една уловка

Франция въвежда пилотно 4-дневна работна седмица, но с една уловка

Френската схема за четиридневна работна седмица ще започне през септември

Това ли е бъдещето?

Резултатът от проучването идва веднага след успеха на други места. По време на подобни експерименти в Съединените щати, Великобритания и Германия, работниците съобщават, че са по-щастливи и по-здрави.

Една година след голямо проучване във Великобритания през 2022 г., включващо 61 компании, голямото мнозинство от тях все още позволяваха на служителите си да работят в по-кратка работна седмица. По подобен начин, проучванията в САЩ и Канада през 2022 и 2023 г. доведоха до това почти всички компании да продължат с политиката. Разбира се, тези проучвания не са без своите критики.

Майкъл Сандърс, професор по публична политика в King's College London, посочва, че подобни тестове се основават на личен избор, което означава, че компаниите, които се съгласяват да участват, може да са тези, в които четиридневната работна седмица "би била възприета с ентусиазъм".

Опитът за по-кратка работна седмица може да е добър за тези "мотивирани" работодатели и служители, но "не ни казва много за това какво би се случило, ако някой друг го опита", казва Сандърс пред CNN.

Джо Райл, директор на кампанията на фондация "4 Day Week", коментира, че през последните няколко години подобни проучвания по света са включвали стотици компании от широк спектър от сектори, които са се регистрирали "с различна степен на ентусиазъм и ангажираност".

Независимо от това какви експерименти могат да бъдат проведени в бъдеще, все повече експерти по трудовия пазар са оптимисти за по-кратката работна седмица.

Токио иска 4-дневна работна седмица в отчаян опит да помогне на Япония да свали титлата на страна с „най-възрастното население в света“

Токио иска 4-дневна работна седмица, за да свали титлата от Япония за най-застаряващо население в света

От януари до юни страната регистрира 350 074 раждания, което е с 5,7% по-малко от същия период на 2023 г., според Министерството на здравеопазването, труда и социалните грижи

"Очакваме, че повечето компании поне в западния свят ще въведат този модел до максимум 10 години", сигурен е  Алън Брънт, главен изпълнителен директор на Bron Afon Community Housing в Уелс.

"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с CetinKaufland, Силвър Стар, iBank, Coca-Cola HBC Bulgaria, DENSHI.