Към първи септември тази година одобрените договори по програмата за развитие на селските райони са надхвърлили 7,6 млрд. лв., като изплатените субсидии по тях са достигнали малко над 4 млрд. лв. Това сочи актуалната справка на министерството на земеделието, отчитайки периода от 2007 до септември 2014 г., пише Farmer.bg.

Общият размер на инвестиционните проекти с тези по оста ЛИДЕР са в размер на 2,7 млрд. лв. Над 301 млн. лв. са отпуснати като доплащания към директните субсидии, а над 236 млн. лв. са средствата в гаранционния фонд, малка част от които бяха усвоени.

По първата мярка от програма за професионално обучение и информационна дейност до този момент са платени едва 9,2 млн. лв. В същото време одобрените разходи по проектите от тази мярка са в размер на 39,4 млн. лв.
Подпомагането на младите фермери се оказа една от най-успешната мярка. При нея одобрените проекти са в размер на 292,6 млн. лв., а отпуснатите средства - 220,4 млн. лв.

При консултантските услуги за групи фермери и собственици на гори са усвоени само 45 хил. лв. при одобрени 275,5 хил. лв.

Наполовина е усвояемостта и по мярката за модернизация на стопанствата, където разходите по одобрените договори надхвърлят 2 млрд. лв., а отпуснатите субсидии достигат 657 млн. лв.

При мярката за подобряване на икономическата стойност на горите разписаните договори са на стойност 3 млн. лв., от които са усвоени малко над 700 хил. лв.

Изключително слаба е усвояемостта на проектите, предназначени за преработвателния сектор по мярката за добавяне на стойност към земеделски и горски продукти. Там са разписани държавни и частни разходи за над 1,2 млрд. лв., от които до момента са платени малко над 261,8 млн. лв. Заради кризата голяма част от бизнеса прекрати проектите си и те не бяха довършени.