Двама министри, отговарящи за европейските фондове споделят сходни мечти - държавите им да са развити и да са по-добро място за живеене.

Българският министър по усвояване на евросредствата Томислав Дончев мечтае „през 2020 и на север, и на юг страната ни да има бързи транспортни връзки, голям процент от българските сгради да са енергийно ефективни". Но както самият той подчерта, това не е най-важното. „През 2020 планирам България да е първокласна европейска държава", заяви Томислав Дончев.

Неговият колега - румънският министър по европейските въпроси Леонард Орбан, пък мечтае за модернизирана Румъния с висок икономически растеж, както и тогава, през 2020, да няма ограничения за български и румънски работници, да работят в страни от ЕС.

Орбан мечтае още да е отпаднал механизмът за сътрудничество и контрол (мониторингът от Брюксел за София и Букурещ, б.р.). Мечтите си двамата министри споделиха на пресконференция в Министерския съвет, предаде репортер на News.bg.

Леонард Орбан е на еднодневно посещение у нас с голяма делегация, а от българска страна са му подготвили сгъстена програма.

Случайно или не, никой от двамата министри не спомена в мечтите си членство в еврозоната, макар че може да се предположи, че мечтата на Томислав Дончев, България като първокласна европейска държава, ще включва и присъединяване към еврозоната.

Двамата министри са обменили опита си по усвояване на средствата от ЕС. Според Томислав Дончев България и Румъния могат да са си взаимно полезни и в справянето с някои проблеми в усвояването на еврофондовете.

„Ние сме в една лодка, не само по този програмен период, но и по отношение на следващия", изтъкна Томислав Дончев. Според него сега е моментът България и Румъния да покажат на по-старите членки, че има смисъл от кохезионната политика на ЕС.
Заедно трябва да покажем, че тя носи стойност, категоричен е той.

По думите му сътрудничествата на България с Румъния по отношение на евросредствата е приоритет. Българския министър по усвояване на европейските средства е категоричен, че България ще иска да ползва на 100% средствата по програмата за трансгранично сътрудничество.

„Имаме намерение да се мерим с най-добрите", изтъкна Томислав Дончев.
Леонард Орбан от своя страна най-много се интересуваше от това как двете страни могат да се справят с конфликта на интереси в обществените поръчки. Обсъдени са и възможностите за следващия програмен период на ЕС.

Трябва да научим уроците на настоящия период, смята Леонард Орбан. Не бяхме много подготвени, смята той. Според него предизвикателство пред България и Румъния е да докажат, че не са на последно място в ЕС по усвояване на евросредства. Трябва да покажем, че можем да усвояваме средствата от ЕС, категоричен бе румънският министър по европейските въпроси.

Той също така застана в защита на кохезионната политика. Има страни членки, които подценяват значимостта на тази политика, посочи той.
За следващия програмен период, припомни той, ЕС планира да отдели за кохезионна политика 125 млрд. евро. Някои страни членки обаче искат тези средства да бъдат намалени до 100 млрд. Орбан е категоричен, че кохезионната политика не трябва да се жертва.

Проблем, който изпитва страната му в усвояването на евросредствата е конфликтът на интереси в обществените поръчки. Затова и Орбан иска всички управляващи органи да минат към неговото ведомство, така е и в Полша. Орбан препоръчва това да се случи и у нас, като българският му колега прие идеята му с многозначителна усмивка.