Най-мощната инсталация за производство на водород от вода на Балканския полуостров се намира в България. Едномегаватовият електролизьор на компанията Hydrogenera беше представен на официално събитие.
Дебютът на инсталацията идва след 16 години работа на екипа в сферата на производството на гориво без вредни емисии.
Електролизьорът има производствен капацитет от 423 килограма водород на ден. От компанията изчисляват, че това покрива нуждите на 536 домакинства или дава възможност на лек автомобил да измине 56 000 километра.
"Зелени заедно"
е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.
Научете повече тук:
Освен това е и еквивалент на 2150 килограма въглища, 1484 литра бензин и 1346 литра дизел - като изгарянето на всяко от тези горива би създало тонове емисии. От компанията отбелязват, че енергийната ефективност в случая е в пъти по-висока от тази на соларните панели.
Hydrogenera има 30 инженери, които сами проектират, изграждат и асемблират 90% от близо 7-те хиляди компонента на хидролизьора.
На официалното представяне неслучайно присъстваха представители на компании от секторите енергетика, нефтопреработвателна и хранително-вкусовата промишленост, металообработващата индустрия, образование и науки, екология и управление на отпадъците. Hydrogenera вярват, че именно техните изделия могат да изиграят ключова роля за "зеления" преход на индустрията.
"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, Cargotec, RÖFIX, Insaoil, GreenPoint Logistics, Toki.bg, Инвестбанк, BILLA България.
projekt
на 30.04.2024 в 08:53:49 #3Navy .... Аз не разбирам от такива неща. Може би идеята им на всичкия е в момента да разработят процеса, да го усършенстват и да пренастроят индустрията да работи с водород, там където може разбира се. Нефта освен за гориво има хиляди други приложения и едва ли скоро ще можем да го заменим, а и дали има смисъл.... някъде бях чел че на всеки 10 години се удвоява производителста на панелите, а цената им пада наполовина..... или нещо от тоя род. Не разбирам. Та може би ако това им е идеята, която като идея не е лоша..... но начина по който ни я пробутват убива икономимата на Европа, а Европа е малка част от общото замърсяване. Според. Мен за толкова години можеха да се инвестира дали директно изграждане, дали пари, дали данъчни облекчения, дали доставка на материали на себестойност.... Варианти много... Но ако в България има 1 милион домакинства и една соларна инсталация е 10 - 15 - 20 - 30 000 лв според панели, батерии, трудност и т.н...говорим за 15-20 милиарда. Ако през годините го бяха правили за 5-8-10 години можехме да сме повечето с "безплатни" панели и батерии за бита. училища, болници.... Държавата няма 500 000 лв да инвестира за икономии, но има 50-80 000 лв да плаща всеки месец за сметки.. Може би водорода е следващото и трябва да се търси и разработва днес, но не по глупавия начин на Европа. В Китай и САЩ са много по напред, много по успешни в това. Жалко за Европа.... Ние в България изтеглих е милиарди за подпомагане на бизнеса за сметките на ток. Можеха тези милиарди да отидат за други източници - солари, вода, вятър... Батерии за съхранение, инсталации от типа на ПАВЕЦ Чаира.... А така се изхарчиха милиарди а на среща няма нищо.
navy
на 29.04.2024 в 22:15:45 #2Енергийната ефективност била в пъти по-голяма от тази на соларните панели. Странно сравнение, соларите произвеждат електроенергия, а този електролизатор консумира такава. Не виждам никаква полза от производството на водород, тъй като цикъла електроенергия -> водород -> електроенергия е с много нисък КПД в сравнение с литиево-йонните батерии, а освен това съхранението и преноса на водород са свързани с куп проблеми.
projekt
на 29.04.2024 в 16:35:52 #1Супер. А колко той харчи. Да не е като електрическите ЕКО автомобили дето ползват ток произведен от газ, въглища......