Започна процедурата за възстановяване на акредитацията на България за търговия с емисии на парникови газове, съобщи Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

В началото на октомври експерти на Секретариата на Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата извършиха проверка в страната на Националната система за инвентаризация на парникови газове. Заключенията от експертния доклад са, че България има работеща Национална система за инвентаризация на емисии на парникови газове и че не съществуват нерешени въпроси, които могат да попречат на страната да възстанови акредитацията си за търговия с емисии на парникови газове.

Като особено благоприятен за България може да се оцени фактът, че в доклада се съдържа признание за успешното преодоляване на този проблем от нашата страна за изключително кратък период от време.

Докладът от проверката е изпратен до Комитета по изпълнение към Протокола от Киото и РКОНИК. Очаква се пълно възстановяване на акредитацията на страната за търговия с емисии на парникови газове.

Отмяната на акредитацията на България за участие в механизмите по Протокола, включително международната търговия с емисии, беше потвърдена през юни т.г. от Прилагащия орган към Комитета по изпълнение на задълженията на страните по Протокола от Киото заради лошото качество на докладваната от България инвентаризация на емисиите през минали години и липса на действаща Национална система по инвентаризация на емисии на парникови газове.

Веднага след това страната започна подготовка по възстановяването й. Предприети бяха редица мерки, в резултат от които Националната система за инвентаризация на емисии на парникови газове бе приведена в съответствие с изискванията и беше създадена нормативната уредба за реда и начина за организиране на националните инвентаризации на вредни вещества и парникови газове в атмосферата. Изготвен бе Национален план за управление на качеството на данните от националните инвентаризации.

Екипът на МОСВ и на Изпълнителната агенция по околна среда изказват благодарност за постигнатите резултати и активното участие на експерти от Националния статистически институт, Министерство на земеделието и храните, Изпълнителна агенция по горите, Национална служба по растителна защита; Лесотехническия университет; Българска асоциация на циментовата индустрия; Българска асоциация на металургичната индустрия.