Холандия и Люксембург отчитат преки чуждестранни инвестиции в размер на 5.8 трлн. долара за 2012 г., това е повече отколкото САЩ, Великобритания и Германия, взети заедно, пише DarikFinance.bg.

Данните на ОИСР показват, че през миналата година Холандия е привлякла 3.5 трилиона долара, но само 573 милиарда от тези средства са стигнали до реалната икономика на страната.

Останалите са били насочени към дружества със специално предназначение, финансови предприятия и холдинги, много от които има чуждестранно участие и основната им цел е да помагат на собствениците си да намалят данъчната тежест, отбелязва Financial Times.

Люксембург е другата основна дестинация на капитала, бягащ от данъци. В града-държава през 2012 г. са влезли 2.28 трлн. долара, но само 122 млрд. от тях са стигнали до местната икономика.

Анхел Гурия, генерален секретар на ОИСР, призова правителствата да в ЕС да започнат да правят реформи, за да решат проблема. Той посочва: "Не можем да обвиняваме бизнеса за използване на регулациите, които политиците са въвели".

Холандия и Люксембург са предпочитани места за преминаване на паричните потоци и на българските компании. По данни на БНБ през 2010 г. от Холандия в България са влезели преки инвестиции на стойност 1.24 млрд. евро. През миналата година сумата е намаляла до 168 млн. евро. Спадът продължава и в началото на тази година, което отрязва кризата в българската икономика.

За първите два месеца на тази година преките инвестиции от Холандия са отрицателни. Вложенията в дялов капитал и реинвестираната печалба нарастват с 5.2 млн. евро, но ПЧИ под формата на дълг намаляват с 15.1 млн. евро. В същото време Люксембург остава сред водещите инвеститори в България с вложения на стойност 7.9 млн. евро.
Най-хубавото на избягването на данъци в Холандия и Люксембург е, че всичко е напълно законно. Обикновено паричният поток преминава през офшорна фирма, с която печалбите на компаниите се изкарват извън страната и след това влизат обратно в ЕС през Холандия и Люксембург.

Става въпрос за стратегии за данъчно планиране, които използват вратички в законодателството, но всичко е рамките на правилата.
Правителствата, които предлагат големи данъчни отстъпки обаче са под натиск от ЕС.

Швейцария миналия месец отстъпи пред исканията на Брюксел и обяви, че ще премахне част от стимулите, които предлага на чуждестранните инвеститори в средата на следващата година.

Но е много вероятно други държави да заместят тези, които се отказват от данъчните улеснения, защото както знаем търсенето ражда предлагане.