В Конгреса на САЩ е постигнато споразумение за продължаване на облекченията при данъка върху доходите, както и за изплащането на помощите при безработица Това съобщава Fox News, позовавайки се на изявление на председателя на финансовата комисия Макс Бокус.

Въпреки постигнатото принципно съгласие, работата по конкретните текстове продължава, гласуването се предвижда за 17 февруари.

Според проекта, данъкът върху заплатите, който отива за социално осигуряване остава 4,2 на сто до края на 2012 година. Ако не бе постигнато споразумението, то от март т.г. вноската за 160 млн. американци щеше да се вдигне на 6,2 на сто. По този начин за средния гражданин на САЩ, с годишен доход 50 хил. долара, ще пести около 1000 долара.
The Wall Street Journal съобщава, че ще бъде продължено изплащането на помощи при безработица, чийто срок на действие изтичаше. Но периодът на изплащане ще бъде съкратен от 99 на 73 седмици.

Освен това законопроектът предвижда да не се премахват добавките за лекарите, оито обслужват пациенти по програмата за престарели хора Medicare. Съкращаването на средствата по програмата с 27 на сто трябваше да влезе в сила от март.

Последните две мерки ще струват на държавния бюджет 50 млрд. долара, които се предвижда да бъдат покрити от съкращаването на други социални разходи.

Данъчните облекчения ще костват на бюджета около 100 млрд. долара, които по всяк вероятност сумата ще бъде добавена към държавния дълг на страната.

Отстъпките на републиканците, които по принцип са против мерките, които увеличават нарастването на държания дълг, се обясняват с реакцията на избирателите при предстоящите през есента президентски избори.