Мобилни групи на Националната агенция по приходите ще осъществяват контрол на граничните пунктове, борсите, тържищата, общинските пазари и дори веригите магазини в страната в отговор на протестите на зеленчукопроизводителите.

Това обяви министър на земеделието и храните Димитър Греков, който се срещна днес с представители на протестиращите, които блокираха главен път Е-79 и изхвърлиха своята продукция домати по асфалта, съобщава news.bg.

В тези мобилни групи ще има и представители на гражданските организации, като основната цел ще бъде да се установи и провери произходът и качеството на продукцията, която по думите на хората от бранша влиза абсолютно нерегламентирано от съседни държави, срива цените и съсипва родния производител. Ще бъде осъществяван пълен финансов и фитосанитарен контрол, обеща Греков.

През уикенда представители на министерството, предвождани от самия Греков, са осъществили две изненадващи акции на гранични пунктове „Капитан Петко Войвода" и „Капитан Андреево", като са станали свидетели на вкарване в страната на продукция без необходимата документация.

Извършени са редица проверки и са изискани пълни документации, като в следващите дни ще стане ясно какви са резултатите. Министър Греков обясни, че бързо след като се е разбрало за проверките, притокът от микробуси и ТИР-ове, пълни с продукция „изненадващо" е секнал.

„Влизат ТИР-ове с фактури 0.00 лв. и обясняват, че ще „подаряват" продукцията си", коментира Греков и сериозно се усъмни, че това е възможно. Освен мобилните групи, за чието функциониране още днес ще има разговори с министъра на финансите, земеделският министър обеща и създаването на маркетингово звено, което да подпомага българския производител и пласирането на продукцията ни.

В дългосрочен план с големите вериги пък ще бъдат водени разговори за създаването на механизъм, по който на витрините място да намира повече българска продукция, при това в категория „свежа".

Причините за проблемите в зеленчукопроизводството не са от вчера и от днес, а са трупани с години, подчерта Греков и бе категоричен, че не желае да обвинява единствено предишните управляващи. Основните причини за проблемите в бранша е фактът, че производството е дребно и разпокъсано и липсват браншови организации.
На срещата с журналистите присъстваха и самите представители на протестиращите зеленчукопроизводители, които коментираха, че са доволни от срещата си с министъра и че имат неговото разбиране и обещание той да работи за тях.
„Заливат ни с продукция от последно качество, която без всякакви фактури, групи роми взимат едва ли не от боклука, внасят я в страната, разпродават я по борсите", разказаха част от родните производители.

Междувременно, новият зам.-министър на земеделието Явор Гечев коментира, че очаква по-малко зърно, но с по-добро качество.

По думите му, цитирани от Дарик, зърното в Украйна е с по-лошо качество от българското, което отваря добри възможности за вътрешния и външния ни пазар.

„Като количество, реколтата е малко по-слаба от миналогодишната, но за сметка на това качеството е по-добро", коментира Гечев и обяви, че очакванията за страната са между 4 - 4,5 млн. тона пшеница от новата реколта.

Според него консумацията за вътрешния пазар няма да надхвърли 2,5 млн.тона.

„Още е много рано да се говори за цени", заяви Явор Гечев, който обаче смята, че освен зърно, страната ни може да изнася българско брашно за Турция, Гърция, Македония и Албания.

Генчев информира, че жътвата тази година е подранила с около две седмици и около половината от пшеницата в Добруджа вече е ожъната. Той прогнозира и добив от около 600 кг от декар.