Към средата на юни ще стане ясно с какви възможности разполага държавата за вдигане на пенсиите. Това каза премиерът Бойко Борисов по време на конференция за представяне на секторната стратегия за привличане на инвестиции в България, цитиран от репортер на News.bg.

Много искаме да ги вдигнем, каза Борисов и поясни, че затова желае България да има икономически растеж, защото от икономическия растеж идват парите и за пенсии, и за заплати.

20 годни държавата се е борила да оцелява и инвестициите бяха главно в строителството и когато бумът в строителството свърши - виждаме на сградите стоят табели "Продава се", коментира Борисов.

Аз искам икономиката така да я подредим, че да носи на държавата след 15-20 години приходи, защото от тях се плащат и пенсиите, и заплати, каза още Борисов и добави: „Това не е да чакаме дали юни или юли ще спечелим от тотото и от тези пари да дадем."

По време на конференцията той изтъкна важността на Пакта за финансова стабилност. По думите му това е гаранция, че България ще е финансово стабилна държава.

„Следващите години човечеството няма да се задъха нито за петрол, нито за газ. Ако няма петрол - ще ходиш пеш, ако няма енергия - ще си запалиш свещ. Но ако няма храна и вода - ще умреш", каза Борисов и подчерта, че България е истински рай и че нашият петрол са храните и минералните извори. Имаме над 600 извора, посочи премиерът и добави, че злато изтича в реките.

Той коментира настроенията срещу ядрената енергетика - Ако след 6-7 години Турция излезе с 4 реактора, а ние с 800 лв. от слънчева енергия, каква индустрия ще правим, и дали ЕК ще ни защити, ако кажем „не" на ядрената енергетика, попита премиерът.

„Тогава ще попитам каква е конкурентоспособността на българската и на турската икономика. Но вече ще бъдем бити с камъни", добави Борисов.
Той изтъкна, че в Австрия 80% от реките са вкарани в производство на електроенергия, а нашите са под 20%.

„Защо с всичка сила налетяхме на слънцето и на вятъра, при положение, че имаме огромни възможности да произвеждаме от реките си електроенергия", попита Борисов и продължи: "Ми тя също е ВЕИ (възобновяем енергиен източник). Тя е най-екологично чиста. Нали е много по-ценна отколкото вятър и слънце, нали си е тук у нас."

По думите на Борисов 5-6 години държавата се лашка да угоди на силния на деня и накрая българския потребител започва да плаща - на водомера, на електромера, на слушалката.

Той подчерта, че правителството не иска това и настоя икономическото министерство да каже как ще работи икономиката и ще генерира ли пари за пенсии и заплати.

Премиерът похвали министър Трайчо Трайков за стратегията и каза, че тя е изключително добро помагало за инвеститорите. "Не ни трябват инвеститори на всяка цена. Имаме огромни лоши практики - най-лошите в ЕС - на попадане на лоши инвеститори", каза Борисов.
Но ако предложението е добре ние трябва да го посрещнем с добре дошъл", изтъкна още Борисов.

Представяйки стратегията, Трайчо Трайков заяви, че приоритетни са секторите, които ще позволят по-бързо да се развива икономиката и подчерта, че стратегията е съобразена както с ресурсите, така и със спецификата на регионите и на човешкия капитал, предаде Дарик радио.

България трябва да се превърне във вход на китайските инвестиции в Европейския съюз.. Според Трайков след края на кризата инвеститорите в световен мащаб ще се пренаредят и страната ни трябва от рано да намери своята ниша. В следващите десет години България трябва да се утвърди като лидер в сферата на ИТ технологиите, биотехнологиите в храните и земеделието, фармацията и туризма. Икономическият министър се заяви като „представител на бизнеса" в кабинета, тъй като 90 на сто от правителствените решения влияят върху бизнес средата у нас.

Министърът обясни, че иновация не трябва да се разбира непременно като една лаборатория, „в която пет човека измислят нещо, което разбират само те". По думите му иновациите са начин да бъдем по-продуктивни, да свършим работата по по-лесен и по-ефективен начин. „Както човечеството не е излязло от каменната ера, защото са му свършили камъните, така и няма да излезем от петролната ера, защото ни е свършил петролът", коментира Трайков. Една от най-големите сфери на иновации сега и в следващите години всъщност е енергетиката, допълни той.
„Ние сме представители на бизнеса в правителството, на практика всяко решение, свързано с образование, инфраструктура, здравеопазване, земеделие и всичко останало, всъщност касае икономиката. Затова се налага да се намесваме и понякога, както колегата Тотю Младенов се намесва за защита правата на работниците, така ние трябва да се намесваме в името на бизнес средата и свободната конкуренция", каза икономическият министър.

Трайков каза още, че има интерес от световна компания да прави кожени седалки за автомобили у нас, но засега отказа повече подробности. Това е една от най-големите инвестиции, които предстоят да се случат у нас. Трайков се похвали, че България е най-големият световен производител на ски.
По отношение на проблемите с доставеното оборудване за един от реакторите на АЕЦ „Козлодуй", което е установен при планов ремонт, енергийният министър заяви, че страната ни ще настоява за подобряване на качеството.

„За щастие ние на принципа „парен каша духа" купихме тези чохли още след като установихме дефекта при ремонта есента на шести блок и въпреки че те пак дойдоха със закъснение, тези, които си бяхме купили, графикът няма да бъде нарушен. Но при положение че имате конструктивен елемент, който е възможно най-простото нещо - гордостта на руската индустрия - прости метални неща, които при живот, обявен от производителя от 30 години, се пукат на всеки три години, очевидно няма как да сме доволни от това състояние. Има само един доставчик на това оборудване. Очакваме, надяваме се, настояваме те да подобрят качеството", каза Трайков.

Трайков бе категоричен, че основните заключения на консултанта по АЕЦ „Белене" могат да бъдат готови преди срока от 18 месеца, който той има по договор.