Търсенето на европейски дългови книжа в началото на 2024 г., т.е. първите две седмици на януари, беше най-високото в историята за този период.Основната причина е, че инвеститорите искат да вложат в европейски облигации около един трилион евро, и то при близо пет пъти по-малък обем на заявките - 221,5 милиарда евро, съобщава Bloomberg.
При това, "на опашката" за покупка на европейски дълг са не само крупни инвестиционни фондове, но и инвеститори с огромни парични средства в наличност. Тази безпрецедентна активност се наблюдава на фона на увереността в стабилността на европейската икономика като цяло, смятат анализатори.
Същевременно има и очаквания за скорошно намаляване на основните лихвени проценти от ЕЦБ, след което, по правило доходността както на държавните, така и на корпоративните облигации спада.
Повече от половината от заявките са за закупуване на европейски държавен дълг - за общо 550 милиарда евро.
Най-голям интерес има към държавние облигации на Италия, Испания и Франция, т.е. тези държави биха могли най-лесно и при изгодни за тях към момента условия за заемат средства чрез межународните финансови пазари.
Средната доходност по еврооблигациите за първата половина на януари беше 3,7 процента.
Корпоративни облигации за периода се пласират от 140 големи европейски компании.
Прави впечатление, че на китайския финансов пазар в началото на годината се наблядава противоположна на европейския ситуация. Така през първата половина на януари основният борсов индекс CSI 300 (включващ акции на най-големите китайски компании) загуби повече от 4 процента, така че януари може да стане шестият пореден месец на понижение на индекса CSI 300.