Най-важната тема в света в момента е промяната в тона от страна на Федералния резерв на САЩ и влиянието, което оказва това върху пазарите и глобалната икономика, като цяло, пише "Бизнесинсайдър", цитиран от econ.bg.

В сряда председателят на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке заяви, че централната банка е готова да започне постепенно ограничаване на покупките на облигации по-късно през тази година. Така то ще пристъпи към постепенно спиране на една от най-агресивните програми за количествени парични облекчения в историята на страната.

Според икономистът Пол Кругман* е възможно това решение да се окаже "историческа" грешка. Ако икономиката се възстанови без подкрепата на ФЕД, тогава добре. Проблемът обаче е, че като се държи, като традиционно отговорна централна банка и се опитва да избегне инфлацията превантивно, тя вече не може да си позволи да действа безотговорно.

Съществува широко разпространено мнение, че това, което е необходимо в момента, е ФЕД по някакъв начин да сигнализира, че дори ако инфлацията нарасне екстремно, централната банка няма да "посяга" към мерките, докато икономиката отново не възвърне пълния си потенциал.

Като действа превантивно, точно когато нещата изглеждат обнадеждаващо, централната банка на практика вече е "хвърлила на вятъра" този фискален инструмент.

"И какво ще стане ако очакванията за инфлацията паднат още повече? Трудно ми е да повярвам, че са склонни да стоят далеч от купата за пунш, преди партито дори да е започнало", казва Кругман.

"Аз наистина се надявам, че реалната икономика ще се възстанови с темпо, което да направи моите страхове безпочвени, но ако това не стане, страхувам се, че ФЕД ще нанесе повече вреди на икономиката, отколкото изглежда в момента...", коментира още икономистът.

Пол Кругман - е американски икономист, колумнист и автор. Той е професор по икономика и интелектуални въпроси в Училището за публични и международни въпроси Уудроу Уилсън, Принстън, Сентенъри професор в Лондонското училище по икономика и колумнист на Ню Йорк Таймс.