Посолството на България в Скопие ще сътрудничи за реализация на икономически проекти, в съответствие с българската позиция. С това се е ангажирал посланикът на България в Скопие Иван Петков на годишната среща на Българо-македонската стопанска камара, която се проведе в Скопие на 27 март, предаде агенция Фокус.
Посланик Иван Петков поздрави инициативата за създаването на Македоно-българска стопанска камара и посочи като един от приоритетите в двустранните отношения - икономическото и търговското сътрудничество. Посланик Иван Петков акцентира върху значението на Коридор номер 8 и се ангажира Посолството да сътрудничи за реализация на конкретни проекти, в съответствие с българската позиция за замяна на декларациите в конкретни дела.
От македонска страна като най-високопоставено участие от страна на правителството са взели участие министърът на транспорта и съобщенията Миле Янакиевски, бившият македонски премиер Владо Бучковски, посланикът на Македония в България Благой Ханджийски. На събитието са присъствали още Стоян Денчев, професор в университета в Скопие, Костадин Паскалев, Васил Пишев, депутат от ВМРО-ДПМНЕ. От българска страна са взели участие директорът на „Токуда Банк" Кирил Пендев, представители на българския бизнес в Македония - директорът на ЦКБ Неделин Вълчев, директорът на „Никоп" Кирил Лазаров, Благоя Пискачев, директор на Бриколаж-Македония.
На срещата са присъствали предимно представители на бизнес средите, най-вече на фирмите, които са представени в Македония. Някои от тях са „Никоп", „Близу", ЦКБ, „Тераком", „Стоун Компютърс", „Софика" и други.
Основната идея, която е била обсъждана през последния един месец, е била за смяна на председателя на стопанската камара Борислав Захариев, който по време на събранието на 27 март се е оттеглил.
За нов председател е бил избран македонският бизнесмен Зоран Темелковски. Бил е реформиран и Управителният съвет, който преди това се състоеше от трима членове, а в момента са 11. В него влизат както изцяло македонски фирми, така и големите български фирми, които са инвеститори в Македония. В Управителния съвет влизат представители на „Брилянт", който е един от големите инвеститори в България, „Инфогруп", „Евроинс", „Макинвест", „Алмакс" и др.
На събранието е създаден икономически съвет, който има ролята на структура на експертно ниво. В него влизат 16 членове.