КНСБ поиска нов закон за стачката и законодателни промени, които да ограничат случаите на забавено изплащане на трудово възнаграждение, обяви лидерът на синдиката Пламен Димитров.

Синдикатът настоява за законодателни промени, с които да се даде възможност, когато заплатата може да се докаже с извлечения от ведомости, вместо работниците да водят дело в съда, съдия изпълнител да им издава изпълнителен лист, срещу който да си получат дължимите им пари. Това съобщи Пламен Димитров на форум, организиран от конфедерацията, с който синдикатът обяви началото на кампания за защита на правата на работниците, предаде БТА.

Според КНСБ сега в много случаи контролните органи мълчат при нарушаване на трудовите права на работниците, затова от синдиката предлагат нови законодателни промени, които да осигурят по-добра защита на работещите.

Синдикатът иска да се да се създаде и трудова полиция заради бавенето на заплати. По данни на КНСБ сега на много места в страната работодатели бавели с месеци трудовите възнаграждения на служителите.

КНСБ се обяви и за нов закон за правото на стачка. Според синдиката времето на закона за уреждане на колективните трудови спорове е изтекло, необходимо е приемането на нов, с който да се уреди правото на стачка като основно в Конституцията, което гарантира правата на работниците.
Новият закон трябва да уреди възможностите за стачки без особени препятствия във всички сфери на човешка дейност - за държавните служители и в жп транспорта, както и утвърждаване на съвременни способи за уреждане на спорове, смятат от КНСБ, предаде "Фокус".

Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители, поиска защита на достойнството и здравето на учителите. Според нея само след десет години ще има нужда от 6000 учители у нас. Има нужда и от защита на учителите при неправомерно уволнение, допълни тя.

Председателят на парламента Цецка Цачева и министрите на правосъдието и на труда и социалната политика Маргарита Попова и Тотю Младенов, които присъстваха на форума на КНСБ, подкрепиха предложението на синдиката да се направят законодателни промени в действащия ГПК, с които да се даде възможност забавени заплати да се получават по извънсъдебен път.
По думите на Цецка Цачева при положение, че работодателят е издал документ за заплатата, няма спорно производство.

Правосъдният министър Маргарита Попова каза, че в момента работна група в министерството разработва нов наказателен кодекс. В него са отразени три фундаментални престъпления срещу трудовите права - даване на неверни сведения, когато се пречи на друг да постъпи на работа като се предизвиква неговото уволнения, препятстване правото на труд и неизпълнение на съдебното решение.

След 19 май ще бъде свикано заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество за компенсирането на нискодоходните групи, стана ясно още на публична среща в централата на КНСБ. Комисиите в съвета са поработили по тази тема доста сериозно и след 19 май ще има решение по този въпрос, обясни социалният министър Тотю Младенов пред журналисти. Идеята е компенсирането да може да стане на 1 юли.

От социалното министерство смятат, че трябва да се намерят средства за подпомагане на доходите на хората, както на работещите, така и на пенсионерите. Но в какви размери може да стане това, все още не е ясно и изцяло зависи от финансовото министерство. Помощта е заради поскъпването на цените на основните хранителни продукти, както и на горивата. Разработени са различни варианти за компенсиране. Един от вариантите е да бъде изплатена еднократна компенсация в размер на 136 лева на всички пенсионери.