В края на миналия месец Гърция повиши минимална брутна заплата с 6,4% до 830 евро, което е 1 625 лева. Тази промяна влезе в сила от първи април тази година. Това беше четвъртото подобно увеличение в рамките на пет години, насочено към облекчаване на домакинствата, притиснати на фона на по-големите разходи за живот.
Сега целта обаче е да се върне средната месечна заплата в Гърция на нивата отпреди кризата - т.е. 1 500 евро. Начинанието е с повишена трудност, на фона на структурните проблеми на страната и международната икономическа ситуация които се влошават.
В момента, според доклад на Ceoworld Magazine за средните работни заплати по света, Гърция е с 1 417 евро. Тя се нарежда на 53-то място в класацията от 196 страни. За сравнение България е със 947 евро според същите данни.
Средната работна заплата ще продължи да се движи нагоре и благодарение на натиска, който създава вдигането на минималната работна заплата, пише в. "Kathimerini".
Притесненията са свързани със скоростта на нарастване на възнаграждението. За достигане на 1 500 евро до 2027 г., както предвижда официалният ангажимент на правителството, е необходимо средногодишно увеличение на заплатите от около 6%. Това се има за доста сериозен процент на покачване, особено от онези, които вярват, че увеличенията на заплатите трябва да "следват темпото" на инфлация и производителността.
Увеличаването на производителността е пряко свързана с инвестиции, които се реализират предимно от по-големите предприятия. Проблем на страната - разкрит миналата седмица от самия финансов министър е сериозната липса на компании с над 100-150 служители в икономиката на Гърция.
Правителството спечели изборите отново миналия юни и обеща да повиши месечната минимална заплата до 950 евро до 2027 г., когато изтича мандата му, както и да увеличи средната заплата с над 25% до 1 500 евро през същия период.
glider
на 08.04.2024 в 17:00:31 #1Бе то и 2500 може, но въпросът е - откъде? Те един път тази първа част на тази пиеска (с раздадени незаработени пари) вече я играха, съмнявам се, че ще им позволят второ действие от същото.