Очакванията на руснаците за размера на заплатата растат, което показва развитие на икономиката, казва директорът на Института за социално-икономически изследвания на Финансовия университет към правителството на Руската федерация, докторът на икономическите науки, професор Алексей Зубец.
"Руската икономика се "ускори" към края на 2023 г. През първата половина на 2023 г. икономическата активност в страната не беше най-висока, но през лятото, есента и началото на зимата ситуацията се подобри и растежът се ускори забележимо. това се доказва от очакванията за заплати на руснаците.Последните ни социологически изследвания показват, че тези, които търсят работа днес, се ориентират средно към заплата от 115 хиляди рубли на месец", обясни Зубец пред "Российская газета".
(Актуален референтен валутен курс на централната банка: 1 евро = 99,1919 рубли, бел ред.)
Като цяло очакванията за заплатите са добър индикатор за икономическа динамика, смята експертът. "Когато хората търсят работа, те преценяват какви доходи могат да очакват въз основа на условията на пазара на труда, поради което очакванията за заплати отразяват доста близо икономическите реалности.
В началото на 2022 г. доходът, от който се ръководят търсещите работа, е приблизително 96 хил. рубли на месец. месец, през април 2022 г. падна до 94 хиляди, а през лятото се върна на ниво от около 100 хиляди рубли на месец. След това напредъкът се забави. До май 2023 г. очакванията за заплати се повишиха, но леко, до 106 хиляди рубли, а в края на годината видяхме нов пробив в желания доход до 115 хил., докато средната му стойност също постави рекорд и се повиши до 93 хил. рубли на месец", обясни Алексей Зубец.
Според него това предполага, че до края на годината възможностите за намиране на добра работа с високо заплащане са се подобрили. Което от своя страна показва стабилния напредък на руската икономика, въпреки всички трудности и новите пакети от санкции.
В същото време редица експерти смятат, че липсата на работна ръка е един от основните ограничители на икономическия растеж. Но за обикновените хора това се оказва благословия, защото принуждава работодателите да повишават заплатите. "Така пазарът на труда, на който работодателите управляваха дълги години, се превърна в пазар на работниците през последната година и половина. Това най-накрая трябва да принуди предприемачите сериозно да увеличат инвестициите в повишаване на производителността на труда", подчертава експертът.
Ако говорим за очакванията за заплати по градове, лидерите включват (в низходящ ред на очакванията) Владивосток, Волгоград, Рязан, Казан, Новокузнецк, Москва, Уфа, Омск, Екатеринбург и Оренбург. В Москва например средната желана заплата е 116 хиляди на месец, а във Владивосток достига 127 хиляди рубли на месец.
Интересно е, че според резултатите от изследването на Финансовия университет шампионите по ръст на благосъстоянието в края на годината са Челябинск, Тула, Новосибирск, Перм, Екатеринбург, Томск, Ижевск и Уфа.