Индексът на потребителските цени с изключение на пресните и бързо развалящите се хранителни продукти, е спаднал през 2011 г. с 0,3 на сто.

Според правителствен доклад, това е не е дефлация, а даже показва тенденции за нейното намаляване. В доклада се отбелязва, че има динамика на съкращаване на темповете на дефлация - ако през 2009 г. индексът се понижил с 1,3 на сто, през 2010 г. с 1 на сто, то миналата година спадът е само 0,3 на сто.

Цените на телевизорите, например, са се намалили с 30 на сто, на хладилниците - 26 на сто. Същите тенденции се наблюдават и при доста от останалите електротехническа продукция. За този процес допринесе и спадналата покупателна активност на населението след природното бедствие през март 2011 година.

Нараснали са цените на енергоносителите - при бензина с 9,6 на сто, на природния газ - 2,9 на сто и на електрическата енергия - 2,8 на сто.

Министерският доклад отбелязва, че дефлационните процеси ще продължат и в близкото бъдеще. Прогнозите за Токио през януари сочат снижаване на индекса на потребителските цени с 0,4 на сто в сравнение със същия период на миналата година.