Втората най-голяма икономика в света страна от известно време насам. Потребителските цени в Китай остават без промяна през септември, според последни данни, което показва слабо потребителско търсене. Междувременно втората по големина икономика в света продължава трудното си възстановяване от пандемията, предизвикана от COVID-19. Индексът на потребителските цени т.нар. CPI падна под очакваното от анализаторите увеличение от 0,2%, пише Fortune.
През юли потребителските цени паднаха за първи път от 2021 г., което доведе до опасения, че Китай се е насочил към дефлация. Разочароващите данни от септември показват, че икономиката на страната все още не е възстановила напълно доверието на потребителите.
"Дефлационният натиск в Китай все още е реален риск за икономиката. Възстановяването на търсене не е силно", според икономист от Pinpoint Asset Management, цитиран от Reuters.
Ситуацията в Китай и запътилата се към дефлация икономика са в са в ярък контраст с инфлационната криза в останалата част от света през последните две години.
В Китай все пак има признаци на известно възстановяване. Вътрешните пътувания по време на наскоро приключилия национален празник например се възстановиха малко над нивата отпреди COVID 2019 (макар и все още по-ниски от прогнозите на правителството).
Други данни обаче сочат, че пред икономиката висят значителни предизвикателства. Износът на Китай е намалял с 6,2% на годишна база миналия месец, по информация от митниците, въпреки че този рязък спад е по-малък от очакванията на икономистите. Вносът също спадна с 6,2% миналия месец.
Секторът на имотите в Китай е в упадък. По-рано през тази седмица частният строителен предприемач Country Garden предупреди, че първият фалит може да настъпи скоро.
Страната също е изправена пред криза с безработицата сред младите хора, като над 20% от младежите на възраст от 16 - 24 години са останали без работа през юни.
Така Международният валутен фонд намали и прогнозата си за растеж на Китай за 2023 г. до 5%, като посочи основни причини за това - кризата с недвижимите имоти в Китай и отслабването на доверието.
projekt
на 15.10.2023 в 12:48:24 #1Ачката ................... няма как да спрем да купуваме. ние сме колония. правото и задължението на колониите е да слушат господаря. те Кирчо и Кокорчо си го казаха. всичко е съгласувано с "посолството" тук родните евро анални демократи ни обясняват как добре живеели "богатите". да де. така е. добре живеят. ама откъде идват парите. защо никой не се пита. идват от заеми които е ясно че никой няма да върне, от грабежи на други бедни държави. задължаваш държава България да тегли няколко милиарда долара за да купи "по собствено желание" различни неща. с тези пари се осигурява висок стандарт и работа на работници в САЩ, а в България има единствено връщане на кредити. накрая с цялата си наглост обясняваш колко е добре в САЩ и колко е лев в България. ами така е. ние с нашите пари го правим. това е като с ромите. не работят, само на помощи, а глупави българин плаща данъци и реално плаща помощите на ромите. цяла Африка издържаше до скоро бившите колониални сили. и когато африканците решиха да станат независими и станаха лоши