Потребителските цени в Китай и през януари продължават като цяло да се понижават - за четвърти порeден месец. Това поставя предизвикателства пред управляващите в Пекин, които се опитват да съживят доверието на инвеститорите във втората икономика в света.

Индексът на потребителките цени (CPI) се понижи през януари с 0,8% на годишна база, след спад с 0,3% в края на 2023 г., показват данни на официалната китайска статистика. Пазарните прогнози са за по-умерено намаление с 0,5 на сто.

Това представлява намаляване на цените за четвърти пореден месец и най-дълбоката дефлация в Китай от октомври 2009 г. насам.

Какво реши ЕЦБ за основните лихви на първото си заседание за годината

Какво реши ЕЦБ за основните лихви на първото си заседание за годината

Основна цел продължава да бъде инфлация от 2%

По-конкретно, цените на храните спаднаха с рекордно темпо през януари от 5,9% след понижение с 3,7% през декември. Инфлацията при нехранителните стоки пък се забави до 0,4% от 0,5% месец по-рано. А спадът при цените на транспортните услуги се ускори и те се понижиха през януари с 2,4%, след понижение с 2,2% в края на 2023 г.

Основна инфлация (изключвайки цените на храни и енергоносители) се забави през януари до 0,4% спрямо година по-рано, след растеж с по 0,6% през предходните три месеца.

В същото време индексът на производствените цени в китай се понижи през януари с 2,5% спрямо година по-рано, след понижение с 2,7% в края на 2023 г.

Мнението на икономисти и анализатори е, че дефлационният натиск в Китай се отразява негативно на печалбите на компаниите и допринася за срива на фондовия пазар.