Потребителските цени (индексът CPI) в Китай през април се понижиха с 0,1% на годишна база, колкото и за предходния месец. Това се посочва в доклада на Държавната статистическа служба (ДСС) на страната с втората по размер икономика в света.
Такива бяха и предварителните очаквания на анализаторите за показателя за април, по данни на Trading Economics.
Дефлация в Китай на годишна база се регистрира за трети пореден месец (февруари-април). Това обаче като цяло за икономиката на страната не означава че е изцяло положително, тъй като причините са основно както поради отслабването на вътрешно търсене, така и поради влиянието на търговската война със САЩ.
Така, цените на хранителните продукти в Китай се понижиха с 0,2% през миналия месец на годишна база, като по-конкретно пресните зеленчуци поевтиняха с 5%, яйцата - с 0,5%, маслата за готвене - с 1,8%, а млякото - с 1,2%. В същото време, свинското месо поскъпна с 5%, а пресните плодове - с 5,2%.
Цените в сегмента на нехранителните стоки останаха без промяна, докато комуналните услуги поскъпнаха с 0,1%, медицинските услуги - с 0,2%, образователните услуги - с 0,7%, а транспортът - с 3,9%.
Потребителските цени, без разходите за храна и енергоносители, се повишиха с 0,5% спрямо същия месец на миналата година, колкото и през март.
През април индексът на потребителските цени се повиши с 0,1% на месечна база. Месец по-рано той се беше понижил с 0,4%.
Същевременно цените на производител в Китай (PPI) се понижиха с 2,7% на годишна база през април (-2,5% през март), което е най-голямото понижение от октомври миналата година насам. В сравнение с предходния месец, индексът на PPI се понижи с 0,4%, колкото и през март.