Френското правителство подготвя временно увеличение на данъците за големите компании и богатите физически лица, като част от плана за намаляване на бюджетния дефицит. Страната е с втората по големина икономика в ЕС, след Германия.

Властите на страната планират мерки за намаляване на разходите и повишаване на данъците, като така общо се очаква да бъдат спестени средства за около 60 млрд. евро през 2025 година. По този начин, те очакват да намалят бюджетния дефицит до 5%, от 6,1% през настоящата година. Според изискванията на ЕС, бюджетния дефицит на всяка държава не трябва да превишава 3%.

Увеличението на данъците (засега) се предвижда да бъде временно - за една или две години, и ще засегне само компании с годишни приходи от 1 млрд. евро или повече. Това заяви министър-председателят на Франция Мишел Барние по телевизия France 2. По думите му, според предварителните оценки, увеличението на данъците ще касае около 300 от най-големите компании в страната.

Френски министър: Страната преживява един от най-тежките бюджетни дефицити в историята си

Френски министър: Страната преживява един от най-тежките бюджетни дефицити в историята си

В същото време, френската икономика расте по-бързо от германската

Снимка 586702

Източник: БГНЕС

При физическите лица повишението на данъците ще се отнася само за най-богатите, с годишен доход на (семейна) двойка от 500 хил. евро и повече, посочва още премиерът на Франция. Само от повишението на този данък в бюджета на страната се очаква да влязат още около 2 млрд. евро годишно, смята премиерът.

Като цяло увеличението на данъците за големите компании и за богатите физически лица ще донесе на бюджета допълнително около 20 млрд. евро годишно, според оценките на френското правителство.

Освен това, френските власти планират да осъществят значителни бюджетни икономии през следващата година, чрез съкращаване на разходите в различни министерства, на местните власти, както и свиване на бюджети на социални програми.

Защо S&P понижи кредитния рейтинг на Франция

Защо S&P понижи кредитния рейтинг на страната с третата икономика в Европа

Перспективата пред рейтинга е "стабилна"

Всичко това обаче действително ли ще помогне на Франция? За коментар на въпроса се обърнахме към икономическия анализатор Стоян Панчев.

"Франция от години има проблеми с натрупване на публичен дълг и бюджетен дефицит", отбеляза Панчев в коментара си за Money.bg. Той припомни, че преди няколко години френският президент Еманюел Макрон имаше проблеми с предложението си за увеличаване на възрастта за пенсиониране в страната. Накратко казано, Франция има история с натрупването на дефицити, каза Панчев.

Той посочи, че "затова властите на страната търсят начин за решение на този проблем. А един от тези начини е вдигането на данъците, в случая само на най-богатите фирми и граждани. Както се вижда от извленията на френските власти, засега това повишение на данъците (което засега не е уточнено с колко ще бъде) ще е само за 1-2 години, но е възможно и да е за по-дълъг период. А що се отнася до планирането съкращаване на социални разходи - това трудно ще стане", смята икономистът.

Той прогнозира, че е възможно Франция, а и други европейски страни, да тръгнат по пътя на т.нар. монетизация на дълга. Това на практика означава, да не се взимат мерки за намаляване на инфлацията, тогава освен че стоките ще поскъпват, банковите лихви по депозитите ще са (значително) по-ниски от инфлацията - а това "изяжда" част от стойността на дълга, и неговата "тежест" спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) на съответната страна намалява.

А що се отнася до вдигането на данъци по принцип, това е възможно да отслаби конкурентоспособна на икономиката на съответната държава, особено ако данъците станат по-високи от тези на конкурентите й, обобщи Стоят Панчев.