Мебелната индустрия има да извърви дълъг път към превръщането на мебелите втора употреба в масови, но промяната вече се случва както у нас, така и по целия свят. Според последните глобални данни на индустрията, процентът на покупката на мебели втора ръка в Европа през последните три години се е удвоил. Важно уточнение - в това няма нищо лошо, защото процесът, когато е контролиран от компаниите подпомага за устойчивостта на продуктите и за кръговата икономика като цяло.

Още от 90-те години на миналия век американският пазар е залят от евтини стоки за дома, произведени в задгранични фабрики с ниски заплати, проектирани да издържат само няколко години. Тези достъпни мебели ни позволяват редовно да ремонтираме и живеем странстващ живот, тъй като можем да изхвърлим всичко по всяко време. Но удобството идва с голяма екологична цена, пише Forbes.

Китай атакува отвътре европейската мебелна индустрия, в България влиза и нелегален внос от Турция

Китай атакува отвътре европейската мебелна индустрия, в България влиза и нелегален внос от Турция

Ниските цени често са свързани и с опасни за здравето продукти

Производството и изпращането на една мебел отделя приблизително 90 килограма въглерод, което се равнява на летене на Boeing 747 за един час. И американците изхвърлят 12 милиона тона мебели годишно, в сравнение с 2 милиона през 1960 г., което задръства нашите сметища и разхищава дървото, метала и пластмасата, необходими за създаването им.

Снимка 626201

Източник: Икеа

Ситуацията у нас

Добрата новина е, че нарастващ брой компании и в България вече улесняват купуването и продажбата на употребявани мебели, което позволява на потребителите да намалят отпечатъка върху околната среда от обзавеждането на домовете си. 

Компании като велинградската AntiqueBoutique.bg откриха иновативни начини да направят онлайн пазаруването на мебели втора ръка забавно, с красиво фотографирани предмети, оформени в шикозен стил. На този фон гигантът Ikea заедно с по-малки мебелни марки като Sabai и Floyd стартираха програми за обратно изкупуване, така че клиентите да могат да купуват обновени мебели.

Анализаторите вярват, че тези нови канали за търговия на дребно ще доведат до това индустрията за препродажба на мебели да достигне над 15 милиона евро в продажбите до 2025 година, което е 70% увеличение от 2018 година.

Проф. Васил Живков: Българските мебели са скъпи, купуват се повече в Европа, отколкото у нас

Проф. Васил Живков: Българските мебели са скъпи, купуват се повече в Европа, отколкото у нас

Председателят на Браншовата камара на дървообработващата и мебелна промишленост в интервю пред Money.bg

Ако препродажбата започне да се развива, тя може да осигури привлекателна алтернатива на всички евтини мебели със съмнително качество, които заливат българския пазар.

Примерите у нас се увеличават. Българската компания от София МДС 98 е вносител на мебели втора употреба от Европа - Германия, Белгия и Италия. Фирмата предлага голямо разнообразие от мебели, изработени от масивно дърво - старинни, антикварни и ретро мебели.

А щом дори шведският мебелен гигант IKEA навлезе в сектора на търговията с употребявани мебели, надежда има, коментират хора от индустрията. Компанията вече предлага и опция за обратно изкупуване на употребявани мебели.