"Двете страни се ангажираха да установят връзки в областта на отбраната, за да укрепят способностите си за самостоятелност в съответствие с исканията на всяка от тях. Те решиха да създадат нова движеща сила за сътрудничеството във военната промишленост чрез съвместни структурни проекти" - зад тези няколко реда в официалното съобщение от администрацията на виетнамския президент То Лам след визитата му в Париж всъщност се крият потенциални военни проекти за милиарди долари, като най-важните са свързани с флота, пише Intelligence Online.

Според френското специализирано издание глобалното стратегическо партньорство между Виетнам и Франция има много сериозни проекции в сферата на отбраната. От особен интерес за военно-промишления комплекс е модернизацията и разширяването на флота на азиатската страна.

Румъния се отказа от сделка за бойни кораби за 1,2 млрд. евро

Румъния се отказа от сделка за бойни кораби за 1,2 млрд. евро

Северната ни съседка планираше да купи 4 корвети от Франция

Даже само един от тези договори би бил на стойност стотици милиони долари.

Според източниците на Intelligence Online Ханой търси доставчик на модерни фрегати. В момента това е най-мощният клас кораби, с който разполага виетнамският флот.

Най-многобройни (5) са фрегатите за борба с подводници от клас "Петя". Това е съветски дизайн от 50-те години, който, въпреки модернизацията на част от тях през последните години, трудно може да се определи като адекватен за условията на съвременната война.

След края на 90-те Виетнам купи от Русия 4 по-нови ракетни фрегати клас "Гепард". Именно покрай тях обаче в Ханой усетиха на гърба си колко трудно е да се работи с Русия (традиционен партньор от десетилетия) в сферата на отбраната след анексията на Крим през 2014 г.

Доставката на два от корабите беше блокирана от факта, че двигателите им са украински. Наложиха се паралелни преговори с Киев и Москва, за да не пропадне напълно проектът. Фрегатите пристигнаха и от 2017 г. са в строя, но последните две от плана за общо 6 така и не бяха поръчани.

В сегашната сложна международна ситуация - и на фона на все по-агресивно поведение на Китай, Виетнам засилва своя флот. През последните години втора ръка бяха купени корвети от Индия и Южна Корея, но очевидно има нужда от надграждане и при по-големите плавателни съдове.

Гърция се въоръжава с три военноморски фрегати Belharra и шест бойни самолета Rafale

Гърция се въоръжава с три военноморски фрегати Belharra и шест бойни самолета Rafale

В отговор на напрежението с Турция

Вероятно Франция ще предложи на Виетнам своя нов клас FDI - средна по размер фрегата/разрушител с водоизместимост от 4460 тона и въоръжение за борба с въздушни, морски, наземни и подводни цели, както и площадка за вертолет. Това е значително по-голям, мощен (и скъп със своята цена от 420 млн. евро преди 7 години) кораб в сравнение с "Гепард".

Възможен вариант е и продажбата на част от използваните в момента от френския флот по-стари и по-малки фрегати от клас La Fayette от 90-те. Те също имат ракетно въоръжение и вероятно ще са по-евтиният вариант, ако за Ханой не е от ключова важност да има най-модерните бойни кораби.

Париж и Ханой имат дълги и изключително сложни отношения. През XIX век Виетнам става френска колония, която се освобождава след кървава война, приключила с победата при Диен Биен Фу от 1954 г. След края на Виетнамската война и обединението на страната две десетилетия по-късно, двете държави постепенно се сближават и Франция става ключов партньор на икономическите реформи.

В наши дни тя е и един от най-големите чуждестранни инвеститори във Виетнам.