Популярни финансови показатели сочат, че акциите не са били толкова високо оценени от ерата на "дот-ком" балона. Както и да ги разглеждате, най-големите американски акции изглеждат изключително скъпи в момента. Това е валидно, независимо дали се разглеждат показателите за оценка, базирани на корпоративните печалби през последното десетилетие, или очакванията на Уолстрийт за печалби и продажби през следващата година.
Основните измерители за проследяване на това колко скъпи са станали акциите спрямо техните основни показатели - включително печалбите и продажбите, които тези компании могат да пожънат - изпращат подобно послание: цените на акциите с голяма капитализация в САЩ не са били толкова скъпи поне от 2021 г. Това беше точно преди бичият пазар, последвал появата на пандемията от COVID-19, да достигне своя връх.
За много инвеститори високите оценки могат да бъдат достатъчна причина да се съмняват дали акциите изглеждат като разумна покупка при текущи цени. Но стратезите, които разговаряха с MarketWatch, също предложиха предпазливост: само защото акциите изглеждат скъпи, не означава, че не могат да станат още по-скъпи.
Това, което анализаторите откриват, е, че оценките не са особено добър индикатор за времето на спад на пазарите.
Имайте това предвид, докато разглеждате петте диаграми по-долу, които предлагат картина на някои от най-често използваните показатели, използвани от финансовите анализатори.
Източник: iStock
CAPE
Съотношението CAPE или циклично коригираното съотношение цена/печалба сравнява цената на дадена акция (или индекс) със средните печалби през предходното десетилетие, като същевременно се внимава да се коригира спрямо инфлацията.
За S&P 500, съотношението се повиши до 38,11 през ноември, най-високото му ниво от края на 2021 г., според данни, представени на уебсайт, поддържан от Шилер. Преди това съотношението е било по-висока само около пика на "дот-ком" балона.
Цена към продажби
Съотношението цена-продажба също дава на инвеститорите настроение от ерата на "дот-ком".
Нивото на S&P 500 в сравнение с очакваните печалби на фирмите-членки през следващата година се покачи до 2,98 по-рано този месец. На това ниво той надмина скорошните си върхове от 2021 г. и наближава рекордния си връх на север от 3 от лятото на 2000 г.
Повечето стратези на капитала смятат, че съотношение цена-продажба над 3 е изключително скъпо.
Въпреки това отделни акции също се търгуват на много пъти по-високо ниво, включително Palantir, която наскоро се похвали с прогнозно съотношение цена/продажба малко над 40, според данните на FactSet.
Стив Сосник, главен стратег в Interactive Brokers, каза, че в някои отношения съотношението цена към продажби предлага по-точна картина на оценката на акциите.
Това е така, защото компаниите имат много по-малко свобода на преценка да правят корекции на числата на суровите приходи.
"За компаниите е по-лесно да "бутат" печалбите си, отколкото да настройват приходите или "паричните потоци", каза Сосник пред MarketWatch по време на интервю.
Цена към печалба
Това беше може би най-широко използваният от показателите, включени от финансовите специалисти.
Форуърдното съотношение цена/печалба за S&P 500 премина над 22 през ноември за първи път от 2021 г., показват пазарните данни на Dow Jones. Това означава, че акциите са били високо оценени спрямо печалбите, които тези фирми се очаква да генерират през следващите 12 месеца.
Индикаторът Бъфет
Съпоставени с размера на икономиката на САЩ акциите никога не са били по-скъпи.
Взети заедно, всяка акция в S&P 500 струваше 1,7 пъти целия брутен вътрешен продукт на САЩ към края на третото тримесечие миналата седмица.
Някои наричат това "индикаторът на Бъфет", въпреки че трябва да изясним, че стандартната версия на индикатора на Бъфет използва Wilshire 5000, индекс, който обхваща всички активно търгувани акции в САЩ, а не S&P 500.
Но като се има предвид, че S&P 500 обхваща по-голямата част от общата стойност на фондовия пазар в САЩ, напоследък има много малко разлика между двете съотношения.
Индикаторът получи името си от коментар на главния изпълнителен директор на Berkshire Hathaway Уорън Бъфет пред репортер преди години, когато той го определи като "може би най-добрият индикатор, който сочи къде се намират оценките на пазара в момента...".
Премия за капиталов риск
В сравнение с исторически повишената възвръщаемост, която инвеститорите могат да извлекат от държането на съкровищни облигации, подкрепени изцяло от правителството на САЩ, акциите може вече да не предлагат убедителна възвръщаемост, предвид допълнителния риск. Поне на теория.
Премията за капиталов риск, която сравнява очакваната доходност на S&P 500 с действителната доходност на 10-годишните държавни облигации, спадна до най-ниското си ниво от 2002 г. тази седмица, според изчисленията на MarketWatch.
Докато отрицателната премия подсказва, че по-несклонните към риск инвеститори може да искат да се придържат към американските държавни ценни книжа и да избягват акциите, "ERP" в миналото оставаше в дълбоко отрицателна територия от години, докато фондовият пазар продължаваше да се покачва. Такъв беше случаят в края на 90-те години и остана на отрицателна територия, тъй като акциите се сринаха след спукването на балона на "док-ком" балона.
По-консервативните стратези говорят за спада на ERP до голяма степен, от началото на бичия пазар. Спадът му от началото на 2022 г. се дължеше най-вече на повишаването на доходността на държавните облигации до последните нива от преди финансовата криза от 2008 г.
Новото нормално?
Освен това, докато много акции изглеждат скъпи, това не означава, че инвеститорите все още не могат да намерят добра сделка.
Акциите с малка и средна капитализация все още изглеждат относително евтини, казаха няколко стратези пред MarketWatch. Секторите на S&P 500 остават слабо представящи се, като акциите на здравеопазването, материалите и инвестиционните тръстове за недвижими имоти.
Но преди да погледнете към изгодни сделки на фондовите пазарив, струва си да се замислите, че по-високите оценки днес всъщност може да са оправдани. Някои анализатори смятат, че сравняването на днешния фондов пазар с пазара от миналото просто няма много смисъл.
Това е така, защото от 90-те години на миналия век технологичният бум, отприщен от интернет, промени много аспекти на икономиката на САЩ.
Всъщност, много от най-големите компании в S&P 500 могат да се похвалят с по-големи маржове на печалба и по-нисък дълг от своите предшественици от минали десетилетия. Тези фирми обикновено са с "леки активи", което означава, че не изискват големи инвестиции във фабрики и други капиталови стоки. Поради това печалбите им са много по-стабилни от тримесечие на тримесечие.
Всичко това помага да се оправдаят по-високите печалби, според Ошун Куон, стратег в глобалните изследвания на Bank of America.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.