Американските акции с голяма капитализация изпревариха почти всички останали пазари през последните 15 години. Според някои от най-големите инвестиционни банки в света това едва ли ще се промени през 2025 г.
Анализаторите на Wall Street препоръчаха на инвеститорите да продължат да предпочитат акциите на най-големите американски компании като индекса S&P 500 изглежда вероятно да осигури обща възвръщаемост на север от 25% за втора поредна година, рядко постижение.
Екипите на Deutsche Bank, Goldman Sachs Group, UBS Group, Barclays, Société Générale и JPMorgan Chase & Co. препоръчват на инвеститорите да се съсредоточат върху САЩ през следващата година, въпреки че някои виждат джобове със стойност и в чужбина.
Повечето очакват най-големите възможности да се намерят в изместването на лидерството на пазара, тъй като инвеститорите все повече се диверсифицират от акциите на големите технологии, които доминираха пазара през 2023 и 2024 г. Мнозина, включително групата за стратегия за глобални пазари на J.P. Morgan, ръководена от Дубравко Лакос-Бухас, вижте финансовите и комунални услуги като потенциални бенефициенти.
Въпреки че Лакос-Бухас също вярва, че японските акции изглеждат завладяващи, той е много по-неоптимистичен по отношение на перспективите за еврозоната и нововъзникващите пазари.
Високите оценки за най-големите американски фирми и продължаващите въпроси относно предстоящата политическа програма във Вашингтон биха могли да извадят ралито извън релси или поне да въведат повече нестабилност. Нарастващата доходност на държавните облигации също изнервя някои, тъй като се очаква тарифната програма на Тръмп да бъде инфлационна.
Но все още силната икономика и едностранчивите ползи от революцията на изкуствения интелект трябва да продължат да благоприятстват акциите на САЩ.
"Историята за изключителността на САЩ може да се сблъска с турбуленция и повишена нестабилност на фона на промените в политиката през 2025 г., но възможностите вероятно ще надделеят над рисковете", каза Лакос-Бухас от JPMorgan в доклад.
Хорът от възходящи призиви идва, когато местните акции виждат, че техният дял от глобалния капиталов пазар се покачва до най-високото си ниво от края на 2001 г., според данни на FactSet, които показват, че пазарната капитализация на САЩ представлява повече от 50% от стойността на глобалния капитал пазар.
Стратегът Албърт Едуардс от SocGen дори наскоро се позова на едно някога популярно съкращение - "TINA", което означава "няма алтернатива" - за да опише схващането, че акциите на САЩ изглеждат единствената игра в града.
Оценките са високи, но също и очакванията за печалба
Повечето оптимистични стратези на Уолстрийт рекламираха безбройните предимства на най-големите американски фирми. Превъзходният ръст на печалбите може да продължи да повишава цените и да оправдае неотдавнашното многократно разширяване, което повиши оценките.
"Очакванията за печалби в САЩ са доста добри", каза Вену Кришна, главен американски капиталов стратег в Barclays, в интервю за MarketWatch.
Въпреки че Big Tech трябва да продължи да отговаря за по-голямата част от този растеж, други фирми бавно, но сигурно наваксват.
"Опорната точка за силата на печалбите остава съсредоточена върху Big Tech. Но в посока останалата част от пазара се движи по правилния път, макар и с много по-бавно темпо от очакваното."
Предпочитанието на бъдещата администрация на Тръмп за облекчаване на корпоративните данъци и дерегулация може да спомогне за по-нататъшно подобряване на печалбите на компаниите, като същевременно стимулира икономиката с повече дефицитни разходи.
Борсов пазар
Една обща тема беше дисперсията - идеята, че секторите и компаниите, водещи пазара през 2025 г., може да изглеждат различно от това, с което инвеститорите са свикнали през 2023 г. и 2024 г. Лакос-Бухас каза, че неравномерното представяне между секторите, стиловете, темите и държавите може да създаде борсов пазар.
Това вече започна да се оформя през втората половина на 2024 г., тъй като повече сектори се присъединиха към ралито. Финансите дори изпревариха информационните технологии, подсилени от очакванията около програмата за дерегулация на Тръмп.
Разбира се, професионалистите от Wall Street не са отхвърлили напълно ползите от инвестирането в чужбина. Някои посочиха, че напоследък международните акции не са много ефективни като диверсификатор.
Но други, включително екип от бизнеса за управление на активи на JPMorgan, ръководен от главния глобален стратег Дейвид Кели, твърдят, че ниските оценки на чуждестранните пазари са просто твърде завладяващи, за да бъдат пренебрегнати.
Неговият колега Лакос-Бухас призна възможността конвергентната търговия да започне по-късно през 2025 г., водена от зейналата разлика в оценките и променящите се глобални перспективи.
"Междувременно липсата на качествен заместител на американските акции остава реалност", каза той.
Американска (технологична) изключителност
В продължение на десетилетия икономиката на САЩ е центърът на глобалните технологични иновации.
В миналото тази "технологична изключителност" — както го нарече Кришна — означаваше пионерство в развитието и използването на интернет. Днес това означава да бъдеш в челните редици на тенденциите, включващи изкуствен интелект и облачни изчисления.
Това е малко вероятно да се промени скоро, което е една от причините Кришна да очаква американските пазари да продължат да доминират. Въпреки че остава значителна несигурност относно възвръщаемостта на инвестициите на компаниите в изкуствен интелект, с течение на времето това вероятно ще повиши производителността и ще направи фирмите в САЩ още по-печеливши.
Напоследък икономиката на САЩ също се оказа издръжлива на някои от натиските, които засегнаха еврозоната и Китай. Въпреки че Федералният резерв агресивно повиши лихвените проценти, за да се бори с мощния изблик на инфлация, пазарът на труда в САЩ отбеляза само умерено забавяне.
Според най-новите данни, БВП е нараснал с 2,8% през третото тримесечие, по-бързо от други развити пазари, дори когато дългогодишният спад в производствената активност продължава.
Дори ако темпът на глобалния икономически растеж се забави през следващата година, както мнозина очакват, акциите в САЩ може да продължат да се възползват от своите предимства.
Това е така, защото по-слабият растеж в чужбина прави акциите на САЩ още по-привлекателни за чуждестранните инвеститори, според стратезите от UBS Group.
Американските домакинства също имат по-голяма част от нетната си стойност, обвързана с акции, отколкото техните връстници в чужбина, което помага да се увеличи икономическият тласък от "ефекта на богатството", когато пазарът се покачва, каза екипът на UBS.
"Положителният ефект на богатството на фондовия пазар е по-висок в САЩ, отколкото другаде, тъй като собствеността на домакинствата върху акции е много по-висока, отколкото в други страни", каза екипът на UBS.
Стратезите в Deutsche Bank наскоро разкриха целева цена в края на 2025 г. от 7000 за S&P 500, една от най-възходящите прогнози на Уолстрийт.
Там, където екипът вижда предстоящи рискове, те са свързани най-вече с политическата програма на Тръмп. Нещата може да тръгнат надолу, ако новата администрация реши да наложи агресивни повсеместни мита за внос.
Като изключим това, Deutsche очаква второто управление на Тръмп да помогне за увеличаване на корпоративните печалби и икономиката като цяло, докато търговската му политика може да направи още по-трудно за други икономики и пазари да се справят.
Рисковете остават
Струва си да се отбележи, че очакванията на Уолстрийт за това как нещата могат да се развият през следващата година рядко се оправдават, особено когато консенсусът е толкова силен и малцина изглежда са готови да разклатят лодката със смели призиви. Поне такъв беше случаят през 2023 г., когато възходящият пазар на акциите в САЩ се появи по-бързо, отколкото много професионалисти очакваха.
Брент Донъли, президент на Spectra Markets, каза, че повечето от перспективите за година напред, които е видял, изглежда екстраполират това, което вече се е случило през втората половина на 2024 г.
"Ще пиша много повече за перспективите за 2025 г., но засега изглежда, че прогнозистите се движат около основен случай, който изглежда като екстраполация на 2024 г.", каза Донъли в коментар, наскоро споделен с MarketWatch.
"Това ми изглежда неоснователно, като се има предвид чисто новата администрация на шок и страхопочитание, която ще започне с изтичане на информация през първите няколко седмици на януари и нови политики малко след това."
Това може да означава, че реалните възможности очакват онези, които желаят да се противопоставят на консенсуса.
*Материалът е с аналитичен харкер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.