Проучване от началото на седмицата показва, че България е на трето място в региона по високи лихви. След нас се нареждат държави като Гърци, Словакия и Чехия, а с по-високи лихви от нашите са само Румъния и Унгария, обяви кредитният анализатор Тихомир Тошев в сутрешния блок на Нова телевизия.

В същото време България е на второ място в ЕС по най-високи лихви по депозити. "Когато една система плаща много за ресурса на вложителите си, тя дава и по-скъпи кредити на тези, които искат да вземат ресурса. Докато не променим това съотношение, лихвите ще са високи", подчерта Тошев.

Според него от година и половината тенденцията е бавно намаляване на лихвите и по депозитите, и по кредитите.

"От началото на годината се радваме на значително по-добри лихви, които доближават тези от преди кризата, особено при ипотечните кредити. Процесът не може да изпревари цялостното подобряване на икономическата среда. От кризата се възстановяваме бавно, има проблеми в определени държави в еврозоната. Всичко това оформя цялата картина, която ни показва, че не може да очакваме скоро осезаема промяна в лихвите", каза още кредитният инспектор.

Неговите лични очаквания са в рамките на следващите 4-5 години лихвите да слязат до нивата преди кризата.

"От тази година хората все по-често започват да теглят кредити. Най-предпочитани остават ипотечните. При тях условията са и най-подобрени. В момента ипотечният кредит се счита за най-нискорисков продукт и за този, който го тегли, и за този, който го отпуска", поясни още Тихомир Тошев.

Относно лошите кредити, той каза, че по статистика на БНБ те са 12.9% за миналия месец, а преструктурираните са около 19%. Очакванията са му към края на 2011 г. лошите кредите да започнат да намаляват.