Процесът по създаване на руско-китайска Международна лунна станция (МЛС) се планира да се осъществи на три етапа, включващи - изследвания, създаване и експлоатация на станцията. Това се казва в резюме в текста на споразумението за сътрудничество при създаването на станцията, пише ТАСС.
"Създаването на МЛС е планирано да се реализира на три етапа", се казва в документа. По време на изследователската фаза се планира посещение на Луната от руски и китайски национални мисии, проектиране на МЛС и определяне на точното й разположение, както и определяне на нейните съставни части."
В документа се отбелязва, че през втората фаза по създаване на станцията, ще бъде създаден център за управление на Международната лунна станция, ще се осигури доставката на обемни товари, както и безопасното прецизно меко кацане на повърхността на Луната. Освен това, на този етап се планира началото на "съвместни операции".
Посочва се също, че целта на третата фаза - експлоатацията, е "изучаване и усвояване на Луната, изпробване на нови технологии, съдействие на международните партньори при кацането на човек на Луната с помощта на вече завършената МЛС".
Междувременно стана известно, че американският кораб Crew Dragon ще се отправи към Международната космическа станция (МКС) на 18 август. В екипажа на кораба с мисията Crew-9 влизат астронавтите на NASA Зена Кардман, Ник Хейг и Стефани Уилсън, както и руския космонавт Александър Горбунов, съобщават от "Роскосмос", пише ТАСС.
В рамките на програмата за МКС, през юли 2022 г., "Роскосмос" и NASA подписаха споразумение за "кръстосани полети" на руски космонавти на американския космически кораб Crew Dragon, както и на американски астронавти на руския космически кораб "Съюз МС".
Изпълнението на споразумението дава възможност - в случай на отмяна или значително забавяне на изстрелването на руския или американския космически кораб - да се осигури присъствието на борда на МКС на поне един космонавт на "Роскосмос" и един астронавт на NASA за обслужване, съответно руския и на американския сегмент на станцията.