Споразумението на президента Доналд Тръмп с Китай за временно намаляване на тарифите за 90 дни предложи на света известно облекчение. Но това, което продължава, е чувството за несигурност и възможността, че някои щети от търговската война вече са нанесени.

Администрацията на Тръмп се съгласи след разговори този уикенд в Швейцария да намали 145% тарифи, налагани върху вноса от Китай, до 30%. Китайското правителство реши да намали ответните си мита върху вноса на американски стоки от 125% на 10%, докато страните продължават да преговарят.

Тръмп обяви деескалацията на търговската война за победа, заявявайки, че скоро ще разговаря с китайския президент Си Дзинпин за това как да се запазят финансовите отношения между двете най-големи икономики в света.

Независимо от това, тарифите сега са повишени от встъпването в длъжност на Тръмп и борбата за отговор на смесицата от заплахи и маслинови клонки на Белия дом може да остави изпълнителните директори, инвеститорите и потребителите неспокойни и нежелаещи да поемат рискове.

Ето какво се разбраха САЩ и Китай за митата

Ето какво се разбраха САЩ и Китай за митата

Ставаме ли свидетели на повратен момент в търговската война?

Тръмп ще продължи да въвежда мита

Световната икономика няма да се върне към 19 януари 2025 г., денят преди Доналд Тръмп да стане президент. Дори и той рутинно да променя митническите ставки, президентът на САЩ и неговите помощници ясно заявиха, че повечето вносни стоки ще бъдат обложени с минимум около 10%.

Цифрата от 10% е базовата стойност на Тръмп. Той я даде на повечето страни за 90-дневен период на преговори, след като въвеждането на мита от 2 април "Денят на освобождението" предизвика паника на финансовите пазари.

Той запази 10%-ната ставка като част от рамката с Обединеното кралство, обявена миналата седмица. А новата 30%-на тарифа на Тръмп върху китайски стоки включват 20%, обвързани с ролята на Китай във фентанила, и базовата стойност от 10%, прилагана другаде.

Снимка 716229

Източник: EPA/БГНЕС

"Имаме много сделки, които предстоят, но винаги имаме базова стойност от 10%", заяви президентът на САЩ наскоро.

Но Тръмп също така намекна, че може да има изключения. Секторните тарифи от 25% за автомобили, стомана и алуминий все още са в сила, като Тръмп подчертава, че фармацевтичните лекарства скоро също ще се сблъскат с мита върху вноса.

Миналата седмица американският президент заяви, че е казал на председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън и лидера на мнозинството в Сената Джон Тун да включат приходи от тарифи, когато обмислят как да платят за планираните си намаления на данъка върху доходите.

Реалността вече може да затвърди преговорите

Тайсу Джанг, професор по право, който изучава сравнителна правна и икономическа история в Йейлския университет, каза, че хаосът от миналия месец вероятно не е бил напразен. И двете страни са тествали силните си страни, като Тръмп е подчертал значението, което чуждестранните компании отдават на достъпа до американските потребители, а Китай е наблегнал на устойчивостта си на външни шокове.

"До февруари и двете страни вероятно са имали нереалистични предположения за икономическите или политическите слабости или намерения на другата", казва Джанг.

"Американците са имали преувеличено чувство за собствената си сила в преговорите още в началото, а китайците може би са имали преувеличено чувство за сигурност от американския икономически натиск."

"Следователно най-доброто нещо, което може да излезе от това споразумение, изглежда е по-силно чувство за реалност и от двете страни", каза Джанг. В това отношение, каза Джан, изглежда, че целите на двете страни съвпадат, като Китай потребява повече, а САЩ произвеждат повече.

Фондовият пазар хареса новината и може да повлияе на това, което ще се случи по-нататък.

Светът видя, че Тръмп остава предпазлив да не се окаже на грешната страна на финансовите пазари. Когато първоначалното му обявяване на по-високи тарифни ставки от 2 април доведе до разпродажба на акции и покачване на лихвените проценти по американския дълг, той се оттегли, като обяви 90-дневното си спиране на тарифите, за да могат да продължат преговорите с държави, различни от Китай.

Фондовият индекс S&P 500 скочи с 3,3% в търговията в понеделник, което помогна да се потвърди решението на администрацията на Тръмп да намали тарифните ставки, за да могат да продължат преговорите.

Внимавайте с ефекта на "бичия камшик"

Ако 145% тарифите на Тръмп доведат до по-малко плавателни съдове, които да отплават за американските пристанища, перспективата за малко по-ниска тарифна ставка може да доведе до наплив от контейнери, които да се носят през океана от Китай.

Възможността за по-малко кораби от Китай повиши риска от празни рафтове в американските магазини, феномен, наблюдаван за последно по време на пандемията от COVID-19, която доведе до рязко покачване на цените и разочарование на избирателите.

Но с бързото преминаване към по-ниска тарифна ставка, товарите, намиращи се в складове и фабрики в Азия, вече могат да бъдат бързо претоварени на товарни кораби, което води до рязко покачване на цената на транспортирането на тези стоки и създаване на задръствания в пристанищата.

Три месеца шанс: Акциите, които се възползват от паузата в митата

Три месеца шанс: Акциите, които се възползват от паузата в митата

Технологичните компании отново са на мода

"Абсолютно" ще има ефект на камшик, при който недостигът сега ще се превърне в прилив на нови доставки, тъй като компаниите се опитват да предотвратят перспективата за връщане на по-високи тарифи, каза Майкъл Стар, вицепрезидент по растежа в логистичната компания Zencargo.

"Вече те могат да започнат да доставят за празничния сезон", каза Стар. "Те ще изпратят възможно най-много поръчки през тези 90 дни. И да, корабите не могат да се върнат в експлоатация толкова бързо, колкото товарите."

Няма почти никаква сигурност за това какво предстои.

*Материалът е с аналитичен характери е не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.