През миналата седмица стана ясно, че българската фирма Daticum e избрана от Syngergy Sport, която единствена предоставя пълна статистика за баскетболните срещи от НБА, за колокация на 95% от нейните сървъри. По този повод потърсихме изпълнителният директор на ИТ-компанията Росен Маринов(на снимката). Той призна, че след 5 години общите инвестиции на дружеството, което основно предлага колокация и наем на сървъри, ще достигнат 7 млн. евро.

От кога реално сървърите, които поемат статистиката на мачовете от NBA, се обслужват от Daticum?
Сървърите на Syngergy Sports заработиха в центъра ни за данни от началото на септември, след като компанията достави цялото налично оборудване, което беше свързано и пуснато в експлоатация в рамките на 72 часа. То освен стандартните компоненти включва и редица устройства, които са разработени от Syngergy Sports, като видеоконтролери, които разделят записите от игра на отделни части и ги разпределят до няколко десетки анализатори едновременно. Те от своя страна връщат обработената информацията в системата и тя се разпределя към клиентите й.

Тук искам да отбележа, че операторите на центровете за данни не оперират с информацията, която седи на сървърите им, овен ако това не е изрично поискано от клиента. В общия случай тези центровете имат за цел да осигурят логическата свързаност на устройствата и да гарантират тяхната непрекъсната работа 365 дни в годината.

Защо изборът на Syngergy Sports се спря върху вашата компания ?
Най-голямата тежест при избора беше колко експерти могат да се грижат за оборудването денонощно, време за реакция и други. А това, което ние предоставихме, нито една друга компания в Европа не успя да предложи.

Държа да подчертая, че цената не беше водеща при избора на Syngergy Sports, тъй като тя беше колокирала сървърите си в друга страна от ЕС, но не беше доволна от нейното обслужване.

Това ги накара да потърсят друг партньор, който да даде истинска добавена стойност, като качество и надеждност на обслужването и както и близо 100% гаранция за непрекъсване  на цялата система.

Самата система като хардуер не може да си позволи за нито една секунда да бъде спряна, защото ако в момента се играят мачовете от НБА и тази система откаже за 20 секунди това означава, че тази информация е безвъзвратно загубена.

Разбира се, като наред с увеличаването му беше извършено и повишаване на квалификацията на съществуващите кадри. Специално за поддръжката на системата на Syngergy Sports се грижат 2 човека непрекъснато, като има възможност в пикови моменти той да нарасне.

Какъв е срокът на договора?
Безсрочен.

Казахте, че експертите, които разработват анализите на информацията от спортните събития са международни. Има ли сред тях българско участие?
На този етап не. В момента друга компания, която като нас е част от Сирма Груп - Онотекст продължава с разработването на семантични технологии(по-добър начин за ориентирате в огромното количество информация с цел намиране на неочевидни тенденции в огромни количества ресурси, например текст). Тя може да се присъедини към системата на Synergy Sports, като сканира цялото интернет пространство(агенции, спортни издания, локални медии и др.)  относно новини и текстове свързани с отборите и играчите - тяхното моментно състояние,  лошите им навици и тн.

Така тази информация  преминала анализ за истинност може да бъде предоставена на системата за това  как би могъл  се представи даден тим или състезател в зависимост от последните събития около тях.

Водите ли преговори с други големи компании за подобен род дейност?
В момента текат преговори с голяма международна компания, която е основната и дейност е в IT сектора, като се очаква през декември да имаме яснота по тази сделка.   Това което се забелязва в последните години нарастващия брой на компаниите, които проявяват интерес към колокация на сървъри или пък тяхното наемане, защото  това  пести средства за първоначална инвестиция и добавя още едно ниво на зашита на данните.

Как се развива бизнеса на вашата фирма в условия на криза?
Въпреки че определено мога да кажа, че той нараства ние очаквахме по бърз растеж, защото се надявахме кризата да отрезви компаниите в намеренията им за ИТ инвестиции и да решат да аутсорснат тази дейност към други оператори. Това което мога  да кажа е че от началото на годината броя на служителите ни се е увеличил двойно.

Каква е инвестицията в компанията ви досега и колко възнамерявате да вложите в следващите години?
До момента те са около 2 млн. евро, като включват периода в , който компанията беше подразделение на Сирма Груп и от началото на тази година, която вече е отделна структура в която мажоритарен собственик е Сирма Груп, а 33% се държат от Асарел Медет. През  следващата година планираните инвестиции са около 1 млн. евро, но като цяло за следващите 5 години ще бъдат вложени около 4-5 млн. евро. Предстои и изграждането на нов сървърен център, който ще бъде отдалечен от София.

Обмисляте ли възможност да излезете на борсата?
Не е изключено това да се случи в даден момент, но компанията е твърде млада и има много работа да бъде свършена до тогава. Едно евентуално да или не зависи от настоящите собственици на дружеството.