Правителството трябваше днес да одобри решение за одобряване на проект на договора за придобиване на управляеми противотанкови ракети Javelin от САЩ. Това е поредна стъпка в рамките на сделката, която цели да даде на въоръжените ни сили съвременна система за борба с вражеската бронирана техника.
Това обаче не се случи, тъй като проектът беше изтеглен от вносителя си - военния министър Атанас Запрянов. Причината - малко оставащо време за ратификация в парламента през тази година.
Параметрите са ясни още от септември, когато Държавният департамент одобри евентуалната продажба на 218 ракети модел FGM-148F, 107 командни модула и допълнително оборудване за около 114 млн. долара.
Ракетите би трябвало да са част от въоръжението на новите бойни машини на пехотата Stryker, които предстои да бъдат доставени.
"Предложената продажба ще подкрепи целите на външната политика и националната сигурност на САЩ, като спомогне за подобряване на сигурността на съюзник на НАТО, който е важна сила за политическата и икономическата стабилност в Европа. Предложената продажба ще подобри дългосрочния отбранителен капацитет на България за защита на нейния суверенитет и териториална цялост и за удовлетворяване на нейните национални отбранителни изисквания", подчертаха преди двама месеца от Вашингтон.
Защо МС не гласува проекта за покупка?
В отговор на запитване на Money.bg, от пресцентъра на Министерството на отбраната заявиха, че проектът ще се ратифицира догодина.
"Днес той бе изтеглен от заседанието на Министерския съвет от министъра на отбраната Атанас Запрянов, поради препланиране на схемата за плащане. Причината за изтеглянето е недостатъчното технологично време до края на годината за ратификация от Народното събрание и последващо плащане", обясняват от ведомството.
Така с новата схема отпада траншът, планиран за тази година, а в началото на следващата е предвидено плащането на 55 млн. лева. По този начин "се гарантира, че ратификацията и плащането ще се извършат в една година, при актуално договорена със САЩ схема".
Източник: Twitter
Какво има в момента нашата армия?
Според открити източници, по-голямата част от противотанковите ракети на нашите въоръжени сили са от съветско време.
Старите системи "Малютка" и "Фагот" са произвеждани и у нас по лиценз, а освен това има още стотици бройки "Конкурс", "Щурм", "Метис" и "Бастион". Това са комплекси с технология в най-добрия случай от началото на 80-те и разчитат или на дистанционно управление, или на лазерно насочване.
Нашите сухопътни сили имат и неустановен брой модерни израелски комплекси Spike NLOS Mk.5, които могат да унищожават танкове на над 30-километрова дистанция.
От AAWS-M до св. Javelin
Разработката на противотанковия комплекс Javelin започва през 1983 г., когато американската армия обявява конкурс за наследник на използвания дотогава M47 Dragon.
Texas Instruments печелят със своята концепция за ракета с инфрачервено насочване, която е изцяло на принципа "изстреляй и забрави" - след локализирането на целта и осъществяването на пуск, разчетът може веднага да намери укритие от евентуален ответен огън или да се потърси нова мишена. Това е много по-ефективно от "осветяването" на вражеския танк с лазер или изпращането на команди към боеприпаса по кабел, както е при Dragon.
Допълнителна защита дава и системата за изстрелване, при която самият двигател на ракетата започва да работи малко след напускането на установката. Така се маскира позицията ѝ.
Javelin в сегашната си модификация лети на до 2500 метра, като поразява танкове и бронетранспортьори отгоре (където защитата е най-слаба) или укрепления с фронтален удар. Бойната глава е двукомпонентна, като така ликвидира защитата на т.нар реактивна броня.
Производството започва през 1994 г., а от 1996 г. комплексът е приет на въоръжение. Днес развитието на проекта е в ръцете на съвместно предприятие на Raytheon и Lockheed Martin.
Източник: EPA/БГНЕС
"Бойното кръщение" на Javelin е през 2003 г. в Ирак, като първите поразени цели са модифицирани иракски танкове Т-62 и Т-72. Според Lockheed до 2019 г. ракетите са били използвани успешно в около 5000 случая. До август 2021 г. доставените бройки са 50 000.
Световна слава комплексът получи покрай един от клиентите си - Украйна. Javelin и дроновете Bayraktar бяха основните средства, с които Киев отби първия руски удар през зимата и пролетта на 2022 г. Танковите екипажи на Москва - твърде зле обучени и оборудвани, и до момента твърде често приключват военната кариера и житейския си път след среща с ракетите - въпреки непрекъснатите опити с полеви модификации да се подобри защитата на машините им.
Според западни оценки около половината основни бойни танкове на агресора модел Т-72 и 75% от Т-80 са били унищожени до момента в хода на конфликта. Затова и на фронта се изпращат и извадени от складовете стари машини.
Javelin много добре разкри и главната слабост на руските танкови дизайни - съхраняването на боекомплекта незащитен вътре в машината. Резултатът - унищожителна детонация и летящи високо в небето многотонни куполи.
Популярност придоби създадена в Украйна "икона" на св. Javelin - Света Богородица с пускова установка в ръка.
loko-pd
на 13.11.2024 в 21:57:35 #1Пак ли със Сащ.Видяхме ф16 а сега и ракети.Смях в залата.