"Най-добрият апарат е този, който е с теб във важния момент" - из фотографските форуми ще срещнете тази мъдрост на всяка крачка. Всъщност, тя е дала на света все по-малки и по-способни фотоапарати.

Преди около век точно търсенето на пресечната точка между компактност и качество ражда първия фотоапарат, който използва 35-милиметрова лента. Изобретателят, който прави снимането част от живия живот на света, се казва Оскар Барнак. Името на революционния модел и до днес е синоним на думата "фотография".

Става дума за Leica.

Днес фотоапаратът, който най-често е с нас във важните, красиви или интересни моменти, се побира в джоба - и, освен всичко друго, е нашата връзка със света. Xiaomi 14T Pro идва с камера, разработена съвместно с Leica, флагмански дизайн и производителност, снимки и видео с премиум качество, но и изкуствен интелект, който да помага във всекидневните задачи.

Xiaomi представя серията Xiaomi 14T с изключителна нощна фотография и усъвършенстван AI

Xiaomi представя серията Xiaomi 14T с изключителна нощна фотография и усъвършенстван AI

Смартфоните идват с нови Leica камери

Това е солидна визитка - нека видим заедно дали е оправдана!

Дизайн и дисплей

Xiaomi 14T Pro е много сериозен смартфон. Не само като характеристики, но и като излъчване. През тази година технологичната компания промени дизайна на своята T серия, като камерите и светкавицата са подредени в квадрат на гърба на устройството.

Нашето е Titan Black вариант с елегантен дизайн и цялостното усещане не е за някаква електронна джаджа, а за професионален инструмент, който буквално е отлят в своята форма. Всъщност, рамката е метална и изработена от високоякостна алуминиева сплав, а гърбът е от подсилено стъкло с изключение на металната плоча около камерите.

Това е разумна комбинация, която освен това можете да защитите допълнително с калъфа в комплекта, който е с доста високо качество и отговарящ на останалите елементи цвят. Устройството е и с IP68 сертификация за защита от прах и вода.

Отпред се намира плоският 6,67-инчов AMOLED дисплей, който е с флагмански характеристики. Говорим за 1220х2712 пиксела резолюция, 12-битов цвят, HDR поддръжка и до 144 Hz честота на опресняване. Съдържанието на него се вижда идеално навън в слънчев ден, а настройките позволяват и да щади очите в пълна тъмнина.

Снимка 691006

Източник: Явор Николов

Софтуер

Xiaomi през последните години много се постараха за намаляването на излишните приложения и на рекламите в европейските си модели. Xiaomi 14T Pro от тази гледна точка е напълно задоволителен - допълнителните приложения при първоначалната инсталация не са много и могат да бъдат премахнати, а предлагането на други програми и игри може да бъде изключено през опциите.

Самият интерфейс на HyperOS е добре съобразен с Android средата. Можете да подредите приложенията само на основния екран или да ги съберете в "шкаф", достъпен с едно плъзване нагоре.

Снимка 691213

Източник: Явор Николов

Има много вградени "джаджи" и функционалности, чрез които например не е нужно да търсите приложение, което да ви брои крачките или да мери пулс.

Това е следствие от големия план на Xiaomi - HyperOS постепенно се превръща в платформа за цялата екосистема от всякакви домашни и носими устройства, електроуреди и даже автомобили на компанията. За разлика от други, тя запазва съвместимостта си с Android и инфраструктурата на Google - до степен устройството даже да използва телефонното приложение на онлайн гиганта.

Можете да използвате стандартните три виртуални бутона за навигация или да заложите на жестов контрол - Xiaomi има едно от добрите и интуитивни решения на пазара.

По време на тестовия период смартфонът получи два ъпдейта с обновления по сигурността, като инсталацията им беше бърза и безпроблемна. През следващите месеци Xiaomi 14T Pro ще стане един от първите смартфони с новата Hyper OS 2.0. Тя се очаква да има ново ядро, разработено от компанията.

Изкуствен интелект

Нека да обособим тези функционалности в отделна секция - има защо.

"Невидим", но ефективен изкуствен интелект присъства в някои от основните функционалности на Xiaomi 14T Pro. Дисплеят, специализираният чип за Bluetooth/Wi-Fi/модема Xiaomi Surge T1 и камерата разчитат на машинно обучение и различни сложни алгоритми за оптимизация в реално време при десетки различни сценарии на употреба.

Наистина голямата новост обаче е генеративният изкуствен интелект, който присъства по няколко различни начина в Xiaomi 14T Pro. На първо място ще сложим надграждането на собствените приложения на компанията.

Xiaomi Notes и Xiaomi Recorder и преди бяха сред сполучливите решения за водене на бележки и звукозапис, но сега те стават още по-използваеми с помощта на AI. Notes превежда съдържанието на различни езици, редактира го и отстранява грешки и може да го обобщава. Recorder превръща записаната реч в текст и също може да го обработва. И двете приложения работят доста бързо.

Тук има два важни момента. Тези функционалности изискват интернет и поне за момента нямат пълна поддържка на български език. Това за съжаление е ситуацията и с други смартфон AI платформи в настоящия момент - надяваме се, че с последващо обновление това ще се подобри.

Отново чрез генеративен изкуствен интелект можете да "дорисувате" снимките си или да премахвате нежелани елементи от нея. Това е поредната AI функция, която разчита на облака и резултатите напълно естествено не са като след професионална многочасова намеса във Photoshop, но се вижда как лесно качеството може да се вдигне още.

Xiaomi имат и AI-базиран преводач, който в реално време може да улесни комуникацията между хора, говорещи някой от поддържаните езици. Дизайнът на приложението е минималистичен, което е идеално за неформалните туристически условия, в които вероятно ще се ползва.

Google имат голямо пряко участие в AI "арсенала" на Xiaomi 14T Pro. Наличен е чатботът Gemini, но освен това смартфонът е един от все още доста малкото с поддръжка на Circle to Search with Google - мултимодална функционалност, чрез която просто ограждате на екрана си съдържанието, за което искате да потърсите допълнителна информация онлайн - няма значение дали е текст, или картинка.

Това всъщност е доста удобен и естествен начин на работа на устройство, което не е компютър.

Производителност и батерия

Xiaomi 14T Pro не прави компромиси по отношение на производителността. За нея отговаря един от най-мощните чипове на пазара - Mediatek Dimensity 9300+. Той е 8-ядрен в конфигурация 1+3+4, като даже най-малките ядра са тип Cortex-A720. Графичният процесор е Immortalis-G720 MC12.

В България Xiaomi 14T Pro се предлага с 12GB RAM и 512GB ROM памет.

Бенчмарковете показват представяне близо до вграждания в доста по-скъпи смартфони Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (под 10% разлика), а реалната употреба е с очаквано високи резултати. Въздушните битки в War Thunder Mobile определено изглеждат по начин, който до неотдавна изглеждаше възможен само на конзола - и като стабилност (над 70 кадъра в секунда на максимални настройки и с доста самолети, кораби, танкове и бомби на екрана), и като качество на текстурите и светлините.

Даже и с много старание не намерихме задача, която да не е по силите на Dimensity 9300+.

Батерията е с вече стандартния капацитет от 5000 mAh, като се поддържат 120W жично и 50W безжично зареждане. Важно е обаче да имате предвид, че в кутията ще намерите само кабел - зарядното е от вас.

Камера

Стигаме до може би най-силната страна на Xiaomi 14T Pro. Още първите Leica смартфони от Т-серията на Xiaomi през миналата година се оказаха едни от най-сполучливите устройства за мобилна фотография, но новата генерация надгражда във всички аспекти.

Не е случайно, че системата от 3 задни камери вече е с бранд Leica Summilux - така се наричат светлосилните обективи на германската марка. Както е стандартно в рамките на това партньорство между фотографски и технологичен гиганти, можете да изберете между два режима на обработка на кадрите. Тук не говорим просто за филтри - очевидни са различията и в алгоритмите за измерване на светлината и за повишаване на динамичния обхват.

Leica Vibrant е съвместна разработка на Xiaomi и Leica, като дава наситени, но реалистични цветове и нормален контраст.

Leica Authentic идва директно от Германия, като най-общо може да се сравни със снимането с позитивен филм като Fuji Velvia и обектив от 70-те - пригответе се за силен контраст, дълбоки, но не пресилени цветове, малко по-консервативен подход към изострянето на детайлите и известно потъмняване по краищата на кадъра.

Малък, но важен детайл е и че самото приложение за снимане вече има директен контрол за компенсация на експонацията, а в ръчен режим се виждат и стойностите на скоростта на затвора, белия баланс и чувствителността - ако някоя от тях е оставена под контрола на устройството. Това създава усещането, че наистина боравите с фотоапарат. В същото време, все така можете с докосване и плъзване нагоре-надолу да избирате точка на фокусиране и осветеност на кадъра - точно както при останалите смартфони. Има вариант за всеки.

Снимка 691009

Източник: Явор Николов

Основната камера е с нов сензор - 1/1,3-инчов LightFusion 900 с 50 мегапиксела и F1.6 23-милиметров обектив. В сравнение с 13T серията на Xiaomi тук имаме подобрения във финия детайл, белия баланс и динамичния обхват.

Казано на български език, снимките изглеждат по-остри даже на голям екран, цветовете при Leica Vibrant са по-близки до реалността и по-рядко се случва светлите области да "изгарят". Възможно е и двойно дигитално приближение, което е с добро качество - вероятно се използва централната част от сензора.

На тъмно способностите на основната камера остават много добри. Разлика между автоматичния и ръчния нощен режим практически няма - детайлността се запазва, цветовете са прецизни, а контрастът е балансиран.

Телефото камерата е изцяло променена. Говорим за 50-мегапикселов 1/2,76-инчов модул с 60-милиметров f/2.0 обектив.

Детайлността е много по-добра в сравнение с миналогодишното телефото решение.

Xiaomi имат самочувствието да твърдят, че камерата осигурява и гледната точка на 120-милиметров пълноформатен обектив. Това се постига чрез наслагване на няколко снимки и действително качеството при наличието на достатъчно светлина е изненадващо добро.

Ултраширокоъгълната камера е с 12-мегапикселов сензор и 15-милиметров (35 мм еквивалент) обектив с f/2.2 бленда и фиксиран фокус.

Качеството на кадрите от нея покрива очакванията, като видимо има някои малки подобрения в обработката на детайлите през тази година. На тъмно нощният режим ѝ помага да запази своята полезност.

Голям е скокът при селфи камерата, която е в процеп на дисплея. Новият сензор е с 32 мегапиксела и видимо изважда много повече детайл в сравнение с използвания в 13T серията модул. Оптиката пред него също изглежда подобрена и изкривяванията по краищата на кадъра не са така видими.

Абсолютно всички камери на Xiaomi 14T Pro записват 4K видео, като качеството му е много добро и отново се възползва от подобрените алгоритми за изостряне на детайлите. MasterCinema технологията позволява запис на клипове с висок динамичен обхват, което определено прави разлика при гледане на по-съвременен телевизор. Основната камера е способна даже на 8K, но все още сме далеч от момента, в който ще има смисъл от тези гигантски и (както при всички други смартфони днес) силно компресирани файлове. Имате пълен ръчен контрол, log поддръжка, focus peaking и "зебри" за контрол на експонацията.

Казано в едно изречение Xiaomi 14T Pro е сам по себе си завършена система за създаването на мултимедийно съдържание.

В употреба

Един час употреба може да ти каже повече за едно устройство, отколкото цяла книга с технически характеристики. Ние имахме няколко дни и това ни дава основание да дадем своята оценка.

Xiaomi 14T Pro не е компактен смартфон, но определено работата с него не би шокирала масовия потребител. Заради използваните материали и баланса между тегло и габарити, той стои добре в ръката и джоба. Качеството на говорителите и вибрацията е много високо, стерео ефектът е осезаем по време на игра. Една от добрите новини е, че загряване или рязко падане на производителността също не срещнахме.

Снимка 691010

Източник: Явор Николов

HyperOS е сред по-активните в управлението на оперативната памет дистрибуции на Android, но Xiaomi в този случай са нацелили баланса - няма нито моменти, в който смартфонът да се задъхва от няколко едновременно отворени тежки приложения, но няма и ситуации, в които системата агресивно да премахва всичко, работещо във фонов режим. Разделянето на "щората" на уведомления (при издърпване от лявата страна на екрана) и на настройки (от дясната страна) не е лошо решение, но изисква свикване. Добре е, че има възможност бързо да се минава в режим за ползване с една ръка, който виртуално намалява височината на екрана при нужда.

С помощта на 144-херцовия панел, мощния процесор и добре оптимизирания за хардуера софтуер, цялостното усещане при работа с Xiaomi 14T Pro е за бързина. Това е факт и при камерата. С помощта на директните контроли на екрана, смартфонът изглежда напълно в състояние да направи добри кадри даже в такъв изискващ жанр като фоторепортажа - по-скоро уменията на снимащия биха били ограничаващ фактор, а не техниката.

Xiaomi 14T Pro със сигурност няма да прати в музея професионалните безогледални системи със сменяема оптика, но успява да пренесе в света на смартфоните едно характерно и трудно обяснимо усещане при работа - като в същото време прави и уверена първа стъпка в света на разнообразния мобилен генеративен AI. Ако трябва да се върнем на темата "Кой е най-добрият фотоапарат в света?", то през 2024 г. това е този, който не просто е с теб, но освен това надгражда възможностите ти да снимаш и да общуваш чрез кадрите си.