Dogecoin отбеляза рязък ръст в началото на седмицата, след като новоизбраният американски президент Доналд Тръмп обяви създаването на Министерство за правителствена ефективност - съкратено DOGE, и назначи в ръководството му Илон Мъск, съобщават световните агенции.

Заедно с него държавните харчове и бюрокрацията ще борят съоснователят на Strive Asset Management и бивш кандидат за републиканската президентска номинация Вивек Рамасвами.

Избраното съкращение със сигурност не е случайно, защото именно такъв е и тикерът на криптовалутата, на която милиардерът е известен почитател.

Dogecoin: Защо любимата криптовалута на Мъск поскъпна почти двойно за месец

Dogecoin: Защо любимата криптовалута на Мъск поскъпна почти двойно за месец

Милиардерът и преди е "напомпвал" миймкойна

Пазарът реагира очаквано и DOGE скочи първоначално с 20%. Криптовалутата се оказа един от най-печелившите активи след изборите, покачвайки се с 153% спрямо 30-процентовото увеличение на Биткойн през същия период. През седмицата Dogecoin дори изпревари XRP, заемайки шесто място по пазарна капитализация.

Doge... какво?!

Т. нар. meme криптовалути като Dogecoin често служат като индикатор за интереса и апетита за риск на дребните инвеститори. Когато активността около тях се увеличава, това обикновено означава, че инвеститорите с готовност поемат по-високи рискове.

Конкретно DOGE е създадена през 2013 г. от Джаксън Палмър и Били Маркъс. Идеята възниква като шега, целяща да осмее нарастващия интерес към криптовалутите, използвайки популярния по това време интернет мийм с Шиба Ину кучето "Doge". Въпреки сатиричния си произход, Dogecoin бързо печели популярност благодарение на своята достъпност и активната подкрепа на онлайн общностите.

Съоснователят на dogecoin: Криптовалутите са измама, чрез която богатите стават още по-богати

Съоснователят на dogecoin: Криптовалутите са измама, чрез която богатите стават още по-богати

"Криптоиндустрията използва мрежа от сенчести бизнес връзки, купени инфлуенсъри и медии", категоричен е Палмър

Dogecoin работи на подобни принципи като Биткойн и други криптовалути, но с важни разлики. За разлика от Биткойн, който има ограничен брой монети, Dogecoin няма таван на общата си емисия. Това означава, че може да се "копаят" нови "монети" без ограничение, което поддържа ниска стойността му и го прави достъпен за широк кръг потребители.

Извън това, сериозни технологични предимства Dogecoin няма.

С времето валутата се утвърждава като средство за онлайн "бакшиши" и благотворителни кампании - една от най-забележителните акции е финансирането на отбора на Ямайка по бобслей за Олимпийските игри в Сочи през 2014 г. и изграждането на кладенец за вода в Кения същата година. Така Dogecoin създава общност, известна със своята щедрост и социална ангажираност.

Как Dogecoin пак стана четвърта най-ценна криптовалута в света?

Как Dogecoin пак стана четвърта най-ценна криптовалута в света?

Дигиталната валута се завърна в играта след загатване от страна на Илон Мъск, че Tesla може да я приеме за платежно средство

През 2021 г. криптовалутата достигна своя пик в огромна степен именно благодарение на Илон Мъск и коментарите му в социалните мрежи в нейна полза. След това обаче той я "торпилира" с шеговит коментар в SNL, че е "схема".

Откакто е собственик на Twitter, Мъск отново дава тласък на Dogecoin, като за кратко даже сложи нейния символ за лого на социалната си мрежа.

Дали отново ще станем свидетели на някоя "схема" с вече гигантски пропорции - предстои да видим.