"Обмисляме възможността да внесем работна ръка от страни като Непал, Узбекистан и други, които да работят в нашите складови съоръжения, но процесът е силно затруднен". Това коментира пред представители на медиите изпълнителният директор на Billa България Вигинтас Шапокас.
"Дисбалансът в развитието между големите градове, като София и Стара Загора, и всички останали региони, ни кара да осигуряваме работна ръка от места, намиращи се на 100 и повече км от столицата, като Враца например. Тези хора пътуват всеки ден, но това се налага, тъй като във и около София няма достатъчно работна ръка", разкри той и допълни, че на ежедневна база компанията отчита липса на средно над 200 работници.
"Ако някога влезете в наш магазин и видите там празни рафтове, почти сигурно е, че причината за това е липсата на достатъчно персонал.
Знам, че много хора казват: "Плащай повече и ще имаш служители", което обаче се оказва на практика невярно. Просто защото няма достатъчно хора.
И днес най-актуалната тема при вземането на решение дали и къде да отворим нов обект е "има ли достатъчно потенциални служители", разказа изпълнителният директор на търговската верига.
Той очерта накратко условията, в които се развива бизнесът на Billa у нас, като определи средата като "предизвикателна". В подкрепа на тезата си Шапокас посочи редица фактори, сред които икономическата криза в Европа и по-специално в Германия, глобалната нестабилност и някои изцяло специфични за местния пазар фактори.
"Един от проблемите, които срещаме в ежедневната си работа, е ниската покупателна способност на населението тук", коментира той и допълни: "Инвестицията да се отвори нов магазин, в която и да е страна в Европа е приблизително еднаква, възвръщаемостта и оборотът впоследствие обаче, са различни.
Нищо ново няма да ви кажа с това, че не се радваме на сътрудничество на добро ниво с държавните институции, които не гледат на нас като на партньори, а като на субект, който следва да търпи контрол и санкции."
Стабилна година, здравословен ръст
На фона на всичко това, той изрази задоволство, че Billa България показва много стабилни резултати тази година. По отношение на финансовите резултати Шапокас определи тазгодишния ръст за периода януари-октомври от 6,6% на оборота като "по-здравословен", сравнено с представените преди година данни за 15 на сто растеж. Той коментира, че високите стойности са отразявали в голяма степен инфлацията, която сега е овладяна.
Шапокас изрази мнение, че за сметка на тенденцията в Европа за леко забавяне в онлайн търговията в сегмента, Billa у нас се държи по-скоро като стартъп - с много добър ръст. Дружеството отчита над 80% повече поръчки и 70% увеличение на оборота през онлайн услугата си. Тя стартира в София през април 2023 г., а през тази година бе разширена и в Пловдив, Варна и Плевен.
Billa продължава да бъде лидер по брой магазини сред ритейлърите в страната със своите 161 магазина към края на септември, а до края на календарната година се очаква да бъдат открити още 4. За веригата работят над 2 500 служители. За този период са открити или реновирани общо 20 магазина.
За този период компанията е направила над 120 милиона лева инвестиции, в това число реновация на 13 обекта, откриване на 7 нови, както и почти 50 милиона в Регионална складова база с. Загоре.
25 години Billa България
2025-а е юбилейна за Billa в България, припомни Вигинтас Шапокас. Наред с официалното откриване на складовата база през пролетта, намеренията на компанията са да бъдат отворени нови 13 обекта в страната, както и да се реновират 11 други. Размерът на планираните инвестиции ще надхвърли 50 милиона лева.
SSSS
на 14.11.2024 в 09:29:53 #6Билла е един от не-добрите работодатели. Условията им са по-лоши и заплатите по-ниски от конкурентите Кауфланд и Лидъл. Даже всеки път като ходя там се чудя как тези хора са се навили да работят за тях. Това, че хората не искат да работят за теб не значи че няма работници на пазара...просто има по-добри работодатели от теб. Пазарна икономика брат. Преди много време единия ми шеф се оплакваше, че служителите го били напуснали и се чудел защо, понеже им плащал добре. Питах го колко, каза ми 1000лв. По това време конкуренцията даваше 2000лв. Та защо ли защо
vladimir-nikolov-ry0omsH9
на 14.11.2024 в 05:35:39 #5Кое е невярно бе? Давай им по 5к на месец пък да видим дали няма работна ръка . Внасяйте индианци от 3тия свят сега да ви работят без пари по 12ч!
yupp
на 13.11.2024 в 22:23:30 #4Но пък е вярно обратното - че ако плащаш по-малко, отколкото конкурентите си със сигурност няма да имаш работна ръка. Който иска да работи в хранителен магазин ще отиде да работи в Лидл или Кауфланд, а не в Билла, където в един от 4-рите големи града плащат под 1000 лева на месец ??? Стара Загора не е пред Варна или Пловдив. Заради такъв мениджмънт и "грижа" за сътрудниците, пазарът ще ви накаже жестоко, защото клиента не иска да вижда празни рафтове и не го е грижа какви дивиденти трябва да получат акционерите на Билла. Отдавна трябваше да фалирате, никой работник не заслужава работодател като вас...
loko-pd
на 13.11.2024 в 21:53:54 #3Билла е доста назад след другите конкуренти.
насо
на 13.11.2024 в 21:40:38 #2Илиев, не си прав. В България голяма част от населението са пенсионери и малцинства, които имат ниски доходи. Друга голяма част е свикнала да живее пестеливо, защото не се знае какво бъдеще ни очаква - на запад хората са сигурни, че ако останат без работа, ще получават осигуровки, помощ от държавата, ако се разболеят, могат да разчитат на здравната система. България се превърна капиталистическо-робовладелска държава, където всеки сам да се оправя.
iliev_72
на 13.11.2024 в 16:27:09 #1Някой да обясни на този дръвник , че високите заплати значи висока покупателна способност !