Австралия ще придобие ракетен арсенал на стойност 7 милиарда долара от Съединените щати за укрепване на отбранителните си способности, пише Sydney Morning Herald. Министърът на отбранителната индустрия Патрик Конрой предупреди, че светът е изправен пред "най-голямата надпревара във въоръжаването след Втората световна война".
Сделката, обявена от него във Вашингтон и одобрена от Конгреса, позволява на Австралия да придобие стотици ракети SM-2 IIIC и SM-6 за военноморските сили. Те могат да бъдат изстрелвани както от сушата, така и от кораби.
Ракетите SM-2 IIIC имат обсег от 160 километра, докато SM-6, с обсег от 370 километра, вече са били тествани с австралийския флот миналата година. Министърът на отбраната Ричард Марлс ги описва като "най-модерните оръжия за противовъздушна и противоракетна отбрана в света".
На пресконференция във Вашингтон Конрой отказа да съобщи кога ракетите ще бъдат разположени на австралийските военни кораби, позовавайки се на "оперативни причини". Той добави, че страните в региона са очаквали това обявление и няма да бъдат изненадани.
Пред Australian Financial Review Конрой коментира: "Живеем в най-голямата надпревара във въоръжаването в нашия регион от 1945 г. насам, с висока степен на стратегическа несигурност" и подчерта, че целта на ракетите е възпиране на евентуалния противник.
По-ранни версии на SM-6 се използват от австралийските отбранителни сили повече от десетилетие. Плановете за закупуване на стотици допълнителни ракети са в процес на разработка от 2021 г., когато коалиционното правителство получи първоначално одобрение от Държавния департамент на САЩ.
Австралия планира да започне производство на ракети с голям обсег до три години чрез партньорство между федералното правителство и норвежката отбранителна компания Kongsberg. Тези модерни ракети ще имат обсег над 275 километра.
Въоръжаването на Австралия се случва на фона на все по-амбициозното поведение на Китай - неговите въздушни и военноморски сили вече отработват пълна блокада на Тайван.
Според последните данни на института Lowy цели 71% от австралийците смятат, че вероятно комунистическата страна ще се превърне във военна заплаха за родината им през следващите 20 години.
Австралия засили военното си сътрудничество с Великобритания и САЩ, като коментарът на Пекин беше, че това е решение, продиктувано от "мислене от времената на Студената война".