Доларът, който се търгува на рекордно ниско ниво към останалите световни валути, може да продължи обезценяването си и през следващата седмица, след като на срещата на Г7 почти не беше коментиран проблема с американската валута.

Финансовите министри на САЩ, Великобритания, Япония, Германия, Италия, Франция и Канада, отново се обединиха около стандартното становище за не допускане на прекалено голяма волатилност на валутния пазар. Централните банкери пък предупредиха, че валутите трябва да се търгуват според икономическите фундаменти, а не на база спекулативни манипулации. Въпросът с китайския юан също беше широко коментиран.

Доларът пропадна с 2.6% към японската валута до 114.51 йени от 117.61 йени в рамките на една седмица. Това беше най-голямото седмично понижение от 17 август насам. Американската валута отслабна с 0.9% до $1.4301 за евро в петък, след като беше достигнала дневно дъно на $1.4319.

Анализаторите коментират, че в понеделник валутните пазари ще отворят с нова серия доларови разпродажби, след като на срещата във Вашингтон, не бяха изказани опасения от прекалено евтините „зелени пари" или респективно скъпото евро. При така развилата се среща на финансовите министри, можем да очакваме ниво от $1.45 за евро в рамките на следващия един месец.

Международният валутен фонд вече съкрати прогнозата си за икономическия ръст на САЩ през 2008 г. до 1.9% от 2.8% с обяснението, че кризата в кредитния сектор ще се отрази доста по-силно от очакваното на реалния производствен сектор.  

Китайският юан се търгува на 7.5080 за един долар, като за цялата година той е покачил с едва 3.9% към щатската валута. Това е изключително слаб резултат, предвид реализираното покачване на еврото спрямо долара с 8.4% за същия период. Китайската валута се е обезценила с нови 4.1% към единната валута от януари до сега.

Китай успя да натрупа $1.4 трлн. валутни резерви, докато изкуствено манипулираше валутата си и я поддържаше подценена към долара и еврото, за да стимулира износа и да влошава търговския дисбаланс в световен мащаб. През тази година търговският излишък на Китай се очаква да достигне $300 млрд. от $177.5 млрд. през 2006 г.

По-консервативното инвеститорско поведение в последно време, накара голяма част от спекулантите да прекратят рисковите си carry-trade търговски практики. Те включват вземане на заеми от страни с по-нискодоходна валута и инвестирането им в такива с по-високодоходна. Печели се от лихвения диференциал.

Най-нисколихвената икономика в момента е японската, така че йената се използва като основен кредитен инструмент за покупка на австралийски и новозеландски долари например. По този начин йената се срина с 8.9% към еврото и с 12% към австралийския долар за последните 12 месеца. Японската валута направи обратно покачване към европейската, като отбеляза ръст от 1.8% до 163.79 йени за евро през миналата седмица. Това демонстрира, колко е сериозен отлива на рискови инвестиции на валутния пазар.