Предварителният PMI индекс на промишлената активност в Китай, определян от банката HSBC, покачи до 50.4 пункта през ноември месеци (при прогнози за по-слабо подобрение до 50.0 пункта) спрямо 49.5 пункта за октомври месец. Това е първото повишение на индекса над важното ниво от 50 пункта от 13 месеца насам (и най-високо ниво от октомври 2011г.) и сигнал, че огромният китайски промишлен сектор се намира отново в растеж (експанзия) след предходните 13 месеца на свиване на активността.

Това са поредните добри данни от Китай в последно време и сякаш потвърждават очакванията, че втората по-сила световна икономика вече оформи дъно през Q3 на 2012г. (когато БВП отбеляза растеж от едва 7.4% - най-слабия от повече от три години насам и поредно забавяне на растежа за седмо тримесечие), от което ще се окаже в ново добро възходящо движение в последните месеци на настоящата година.

Графики на PMI промишлените индекси (официалния - в жълто и на HSBC - в синьо) и на индустриалното прозиводство на Китай

PMI компонентата на производството в Китай също отбеляза добър растеж през ноември до 51.3 пункта от 48.2 пункта за октомври месец, като и тя достигна най-високите нива от октомври 2011г. насам.

"Данните потвърждават, че китайското икономическо възстановяване продължава да набира скорост към края на годината", отбеляза главният икономисти на банката HSBC  за Китай - Кю Хонгбин. "Все още обаче това е прекалено ранна фаза на възстановяването, като в същото време глобалния икономически растеж остава крехък и нестабилен. Това предполага, че може да се наложи и продължаване на китайската стимулираща парична политика за засилване на икономическото възстановяване", допълни той.

Днешните добри данни за предварителния промишлен PMI индекс на Китай подкрепиха риск-апетита по време на азиатска търговия, като азиатските фондови пазари покачиха до двумесечни върхове (Nikkei качи с 1.56%, корейския Kospi с 0.82%, Hang Seng с 0.88% и само китайския Shanghai Composite index отбелязва спад с 0.72%, но след вчерашното добро негово покачване в края на търговията). Добрите данни от Китай помогнаха за риск-апетита и на forex пазара, което провокира общ спад на долара и йената и задълбочаване на възходящото движение на еврото. EUR/USD успя да качи до нов двуседмичен връх в 1.2868 долара, а EUR/JPY към пореден близо 7 месечен връх в 106.25/26 йени.

Сега вниманието се насочва към днешните важни предварителни PMI индекси за промишлената и активността в сферата на услугите на Франция, Германия и на цялата Еврозона за ноември, които за разлика от китайския PMI индекс се очаква да потвърдят поредното свиване на бизнес активността в региона.