Режимът на държавните такси създава особено голяма тежест за фирмите в България, сочи доклад на Световната банка, посветен на по-доброто регулиране в икономиката. Според доклада остарялата нормативна рамка, слабата институционална структура и отсъствието на правителствена политика при определянето на държавните такси са довели до неконтролируемият им ръст.

Те са нараснали цели 60% за периода 2003-2008 година. Някои държавни такси са толкова високи, че вредят на конкуренцията, пише още в доклада.

България би трябвало да съсредоточи усилията си за намаляване на времето и разходите на фирмите, които са принудени да ги дават, за да изпълнят различни регулации, категорични са авторите на доклада.

В Естония и Словакия фирмите отделят по-малко от 7 % от времето си за изпълнение на разпоредби. Докато в България според бизнесмените фирмите губят 10, 6 % от времето си за справяне с различни регламенти.

По силата на общински разпоредби често фирмите се изправят пред допълнителни изисквания и дублиране при подаване на документи, затруднени са от отсъствие на публични регистри и на възможности за електронно подаване на заявления, както и от високи местни данъци и такси.

Според постоянния представител на Световната банка за България Маркус Репник намаляването на времето и разходите необходими на фирмите за изпълнение на различни регулации може да даде зелена светлина за стимулиране на икономическия растеж на България.