Бумът в добиването на шистов газ в САЩ се отрази крайно неблагоприятно върху развитието на ядрената енергетика в страната. През последните години от планираните 29 нови реактора се пристъпи към реализирането на само два, пише The Wall Street Journal.

Изграждането на електроцентрали, работещи на въглища, също се съкрати значително. Причина за всичко това е спадналата цена на природния газ. В момента средната цена за производството на мегаватчас електроенергия чрез природен газ е около 64 долара.

Действа и друг аргумент - докато пускането на мощност за производството на един киловат електрическа енергия от газ струва 978 долара, за атомните централи този показател има стойност от 5339 долара.

Според прогнозите на американското правителство, до 2035 г. в страната ще бъдат създадени допълнителни мощности от 222 гигавата, което ще позволи да се увеличи сумарният потенциал на електропроизводството с 20 на сто.

Около 58 на сто от този ръст ще бъде осигурен именно за сметка на съоръжения, работещи на природен газ, на възобновяемите източници се падат 31 на сто, 8 на сто ще дойдат от въглищни централи и 4 на сто от АЕЦ.

Цените на природния газ в САЩ се държат на минимални равнища за последните десет години. В края на 2011 г. на вътрешния пазар суровината се продава три пъти по-евтино от Европа и шест пъти по-евтино от Япония.

„Шистовият бум" започна в САЩ през втората половина на последното десетилетие. Към 2008 г. страната започна да задоволява сама потребностите си от тази суровина, а след 2009 САЩ стана лидер в добива на природен газ в света, изпреварвайки Русия.