Ако Латвия се откаже да въведе общата европейска валута от 1 януари 2014 г. , то втори шанс да влезе страната в еврозоната няма да има. Това е заяви днес пред националната телевизия шефът на централната банка, Илмарс Римшевич, цитиран от ИТАР-ТАСС.

„Крах на еврозоната няма да има. Проблеми имат отделни страни, на първо място - Гърция. Финансова дисциплина не бе спазвана също в Испания, Португалия и Ирландия. И всичко това създава впечатлението, че скоро ще се случи разпадане на еврозоната", каза още шефът на националната банка.

Според него, слушането всеки ден на мрачни прогнози, че ситуацията става все по-зле и по-зле, напълно логично доведе до обществено настроение сред жителите на Латвия, процесът на приемането на еврото да бъде спрян. Без на практика обикновените граждани да знаят и разбират, какво точно се случва, твърди експертът.
Банкер номер едно на страната смята, че жителите на страната не са против еврото, а им се иска да се забави процесът на влизането във валутния съюз, докато се изясни ситуацията.
„Но истината е, че може по-късно да не ни поканят да се присъединим към еврозоната, А Латвия направи толкова много важни неща, за да въведе еврото и е важно да не се отклоним по този път", подчерта Римшевич.
Той изрази мнението, че приемането на нови страни в еврозоната може да вдъхнови останалите нейни членове и да направи валутния съюз по-силен.
През март 2010 г. правителството на Латвия постанови, че ще въведе еврото от 1 януари 2014 година, като се задължи да постигне и спази маастрихските критерии - ниска инфлация, бюджетен дефицит до 3 на сто, държавен дълг не повече от 60 на сто от БВП.
Последното социологично проучване в страната показа, че 70 от икономически активните жители на Латвия са против въвеждането на еврото от началото на 2004 година.