Еврозоната продължава да расте. Литва може да стане 19-тият член от 1 януари 2015 година. Това стана ясно от отделни съобщения днес на Европейската комисия и Европейската централна банка, според които страната е изпълнила критериите за приемането на еврото.

По този начин Литва ще завърши цикъла на присъединяване на всичките балтийски страни, след като Естония и Латвия вече влязоха във валутния съюз. За да се случи обаче, трябва да дадат зелена светлина и финансовите министри на страните от еврозоната, най-вероятно на своята предстояща среща през юли.

„Това че Литва изпълни изискванията за въвеждането на еврото е в резултат на дългогодишни реформи на бюджетната политика и икономиката", каза еврокомисарят Оли Рен. Финландец предлага на финансовите министри да одобрят кандидатурата й за членство.

Според доклада на Европейската комисия страната е изпълнила критериите с много добри показатели - инфлацията за последните 12 месеца е с 0.6 процента по-ниска нормата към този момент от 1.7 процента, дефицитът се равнява на 2.1 процента, а дълговете й са 39.4 процента от БВП.

За бившата съветска република това е поредната крачка към пълна европейска интеграция, след като страната се присъедини към ЕС преди точно 10 години. Оттогава стандартът на живот в нея е нарастнал „със значителни" темпове, по думите на Рен. Ако през 1995 година БВП на глава от населението е бил едва 35 процента от средния за ЕС, през 2015 се очаква да бъде 78 процента.

Литовският премиер Алгирдас Буткевициус коментира, че усилията на страната в тази посока са били оценени и че тази стъпка ще бъде важна за „икономическата, финансовата и политическата сигурност" на страната.

С изключение на Великобритания и Дания, всички останали страни в ЕС за задължени да приемат еврото. Това обаче става след изпълнение на критериите и преминаване през т.нар. „чакалня", в която страната се наблюдава две години интензивно преди приемането на общата валута. Засега освен България още Чехия, Хърватска, Унгария, Полша, Румъния и Швеция не са се присъединили към еврозоната. В становището на ЕК се казва, че нито една от тях не изпълнява все още изискванията. „Тяхната ситуация ще бъде наново проверена след две години", коментират от ЕК.