Организацията на обединените нации изчисли, че през 2023 г. населението на Китай достигна удивителните 1,43 милиарда души, но все пак е на второ място след Индия по големина в света. Този брой хора надвишава общото население на Северна, Централна и Южна Америка с 40%, въпреки факта, че като територия Китай е сравним само със Съединените щати или с Канада.

Този огромен контингент от хора обаче е изключително неравномерно разпределен в страната. Около 94% от населението е съсредоточено върху 43% от площта, докато по-голямата част от страната остава слабо населена и почти неразвита.

Защо почти никой не живее на запад от Поднебесната империя?

Снимка 660623

Източник: Wikipedia

Откъде тръгва тази тенденция?

Интересно е, че още през 1935 г., когато населението на Китай е около 600 милиона души, вече има тенденция към неравномерно разпределение на населението - по-голямата част от китайците упорито се насочват да живеят на изток. Въпреки изминалите почти 90 години оттогава и значителния икономически растеж, западните региони на Китай никога не са били напълно развити.

А че по-голямата част от жителите на Китай живеят в източната част на страната, може лесно може да се види на нощните сателитни снимки, картите на пътната мрежа и енергийната инфраструктура. Китай може грубо да бъде разделен на две части чрез виртуална линия, минаваща от североизток на югозапад. Тази фиктивна граница, известна като линията Heihe-Tengchong или линията Hu (Хeйхe-Тeнчун или линия Ху), помага да се визуализира неравномерното разпределение на населението. Има няколко причини за тази концентрация на население в източната част на страната.

Снимка 210442

Източник: Wikipedia

Комфортният изток

Източната част на Китай, разположена по и източно от линията Ху, има благоприятни условия за живот и развитие. Доминиран е от равнинен ландшафт, много реки и умерен климат, което създава идеални условия за земеделския сектор.

Например, близо до река Яндзъ китайците изобретиха и разработиха известната техника за наводняване на оризови полета с вода, а долината на Жълтата река традиционно се смята за родното място на китайската цивилизация.

Реките в равнините на Китай имат висок дебит, което ги прави идеални за корабоплаване. С повече от 140 000 километра вътрешни водни пътища Китай насърчава вътрешната търговия и доставя вода на своите бързо разрастващи се градове.

Достъпът до океана, който се намира в източната част на страната, също е ключов за международната търговия. Това играе важна роля в китайската икономика, където делът на износа в БВП е над 20% - значително по-висок от този в САЩ . В допълнение, близостта до морето има положителен ефект върху климата на източната част на Китай , което го прави още по-благоприятен в сравнение със западните райони на страната.

Снимка 648768

Източник: iStock

Негостоприемният Запад

Западната част на Китай се характеризира като район, който не е особено подходящ за живеене. Северният му регион обхваща пустините Таклимакан и Гоби, които заедно заемат около 17% от общата площ на Китай: общата им площ е 1,6 милиона квадратни метра. км. сравнимо с осем пъти площта на Беларус или, например, с Киргизстан.

Условията в тези пустини са изключително сурови, дори по-сурови, отколкото в Сахара или на Арабския полуостров: в Гоби например температурите варират от -32 градуса по Целзий през зимата до +40°C през лятото, а годишните валежи не надвишават 50 милиметри - това е 15 пъти по-малко, отколкото в европейската част на Русия.

Югозападен Китай е домът на Хималаите и Тибет, съответно най-високата планинска верига и най-голямото плато в света. Тези географски особености създават сериозни пречки дори за търговската авиация, да не говорим за товарната и пътническата.

В тези планински райони, далеч от морски пристанища и където дори въздушното пътуване е трудно, е невъзможно да се създадат големи градове и да се изгради инфраструктурата, необходима за експортно ориентираната икономика на Китай .

Китайските градове се разширяват към небето

Високата гъстота на населението в Източен Китай представлява значително предизвикателство за страната. Една от последиците е например смогът и другите лоши екологични условия в големите градове. Разширяването на жилищните райони в западната част на страната обаче е практически невъзможно. Вместо това китайските градове се разширяват нагоре към небето: от десетте световни рекорда за най-високи небостъргачи шест са в Китай.