Германският износ се покачва повече от очакванията на икономистите за юни, преодолявайки скъпото евро и достигайки рекорден ръст за последните две години, отчетоха днес от Федералната статистическа служба.

Сезонно коригираният ръст на експорта на най-голямата европейска икономика се увеличава с 4.2%, спрямо май, като това е най-голямото месечно покачване от септември 2006 година насам.

Активният търговският баланс на страната през юни достига 19.7 милиарда евро, спрямо 14.4 милиарда през май.

Анализаторите очакваха далеч по-малък ръст на положителното търговско салдо през юни, до 15.5 милиарда евро.

Сезонно коригираната стойност, отчитаща колебания, като климата, почивните дни, периодите на ваканция и сезонната работа, се покачва до 18.1 милиарда евро, спрямо 14.6 милиарда през май.

Търсенето на германските продукти на развиващите се пазари като Китай и Русия е в основата на добрите резултати, като ръста на износа за традиционни пазари като Франция, Испания и Великобритания се забавя.

Германската икономика, която отчете рекорден за последните 12 години ръст през първото тримесечие, най-вероятно ще се свие през второто.

Износът на страната за ЕС се е увеличил с 5.9% през юни на годишна база, докато вносът е нараснал с 3.8%.

Експортът извън ЕС е нараснал с 12% през юни, на годишна база, а вносът се е увеличил с 4.7%.

Текущата сметка на Германия за юни, която представлява съотношение между сумата на плащанията, които идват от чужбина и сумата на плащанията, които отиват зад граница, отчита ръст на активния баланс, до 18.5 милиарда евро през юни, спрямо 7.5 милиарда, регистрирани през май.

След публикуването на данните еврото покачи до $1.5466 от $1.5430 преди това.

Днес бяха публикувани и данните за разлика между износа и вноса на Франция през юни.

За пореден месец търговското салдо е отрицателно, като вносът превишава износа с 5.640 милиарда евро през юни, спрямо разлика от 4.7 милиарда отчетена през май.

Очакванията на анализаторите бяха за увеличение на дупката във френската търговия до 4.6 милиарда евро.