България в никакъв случай не трябва да емитира еврооблигации. Това ни съветва един от най-известните финансови консултанти проф. Кевин Дауд, цитиран от Дарик радио.

Според него страната ни трябва да се отдели максимално от еврозоната и европейските институции, за да запази стабилността си. Дауд смята, че разпадът на еврозоната е неизбежен, а България може да се окаже в много силна позиция, ако отхвърли еврото.
Вчера финансовият министър Симеон Дянков потвърди, че България ще емитира 950 млн. евро облигации на европейските пазари. Парите са необходими за плащане на стара емисия от дълг, известна като "облигациите на Милен Велчев".

Според професора посоката на действие трябва да е към увеличаване на данъците, към намаляване на правителствените разходи и на дълга. Нали знаете, въпросът с дълга е в основата на проблема в еврозоната и България трябва да бъде много внимателна и да не повтаря действията на Западна Европа в това отношение, каза Дауд.

Мисля, че България е в много добра форма. Основните макроикономически показатели са много добри. Фискалната ситуация е много добра. Разходите за труд са ниски, дори ситуацията, че толкова много хора говорят английски, предпоставя много добри условия за туризъм. Много важно е, че имате валутен борд, което е много по-добре от ситуацията в други източноевропейски страни, категоричен е експертът.
Според него България има много силни институции, въпреки че е най-бедната страна в еврозоната. Неговото голямо притеснение за България е от бурята, която се задава от еврозоната и може да унищожи всичко. Съветът му към политиците е да разпознаят бурята и да вземат мерки. Вижте Гърция - тя се разпада. Еврозоната също ще се разпадне рано или късно. Затова е много важно България да реши как да се предпази от бурята, каза още Дауд.

Проф. Кевин Дауд е научен ръководител на Софийското бизнес училище, което ще се проведе в края на юни и началото на юли у нас. Той е професор в Кас Бизнес Скул (Cass Business School), почетен професор в Университетите в Шефилд и в Нотингам, преподавал дълги години в областта на оценяването и управлението на финансовите пазарни рискове, както и теорията на парите и паричните системи; автор е на редица учебници и книги по управление на финансовия риск; консултант на множество финансови институции, в т.ч. на Ирландската, Английската и Холандската централни банки. Член на ръководството на консултантското дружество Cobden Centre. През 2010 г. съвместно с Мартин Хътчисън издава книгата „Alchemists of Loss: How modern finance and government intervention crashed the financial system" - една от най-продаваните книги, разглеждаща причините за кризата и възможните решения.