От следващата година за определени групи може да има увеличаване на доходите. Бюджетът за тази година върви много добре, като очакваме към нейния край дефицитът да бъде по-нисък от заложения. За 2012 година също очакваме по-нисък дефицит от прогнозирания, което ни дава предпоставка да мислим за подобни стъпки каквито предприехме тази година, а именно увеличаване на минималната работна заплата и вдовишките надбавки. Това заяви финансовият министър Симеон Дянков в присъствието на еврокомисаря, отговорящ за бюджета и финансовото програмиране на ЕС Януш Левандовски.

На свой ред гостът каза, че фискалната стабилност, която постига България е давана за пример в ЕС. За Брюксел е наистина важно да види и страни, които успяват да се справят с бюджетните си проблеми, а не само такива, които да увеличават дълга и дефицита си, уточни Леванвоски.

Той и Дянков са разговаряли за следващия рамков период на ЕС от 2014 до 2020 година. Еврокомисарят посочи, че България трябва да се надява на поне същия размер средства, които получава от ЕС.

По отношение на усвояването на еврофондовете Левандовски заяви, че то върви по-бързо от предишни години, но не е в темпото, с което той и неговият колега еврокомисар Йоханес Хан очакват.

На въпрос на Money.bg дали не е твърде висока политическата цена, която фискално отговорни страни ще трябва да платят, например  Словакия, където европейският фонд за финансова стабилност бе приет с цената на предсрочни избори, Левановски отговори, че да бъдеш в еврозоната, е като да бъдеш в клуб. Това означава, че освен привилегии, имаш и задължения.

„В тази връзка аз изразявам своето задоволство от приемането на текстовете в Словакия", подчерта Левандовски. Той допълни, че страни където се спазва бюджетната дисциплина трябва да бъдат поощрявани и да се ползват със същите привилегии каквито има и за страните с дългови проблеми.