В Европа има една индустрия за 2,1 млрд. евро, за която не знаете, но почти със сигурност сте срещали. Или по-скоро - опитвали. Очакването е само в рамките на следващите две години търсенето на Стария континент почти да се удвои. Боровинката, освен медицински доказана суперхрана, е и супер бизнес.
Без амбиции за милиони тонове продукция, една малка българска ферма също търси своето място на пазара. Roseberry Farm от разположеното в Розовата долина село Осетеново не е хоби, а е все по-сериозно бизнес начинание за своите създатели - Кристина и Нено Костови. Развиват го на фона на успешна кариера в големия град в сфера, която няма нищо общо с отглеждането на боровинки и рози - информационните технологии.
Тук, обаче, няма романтика и идилия - има много работа. Защото иначе големите мечти не стават реалност.
Източник: Личен архив
Утре си купувам трактор
Нено Костов е уеб разработчик, работил за онлайн проектите на една от големите български медийни групи, а също и за редица международни компании. Съпругата му Кристина има маркетинг образование, но също е минала през стъпките от техническата поддръжка през създаването на софтуер до управлението на екипи и проекти в сферата на данните. Защо такива хора хващат мотиката?
"Всичко идва от мен. Още бях в телевизията - един ден отидох при мениджъра си и му казах: "Утре трябва да ме пуснеш в отпуска, защото отивам да си купувам трактор", разказва Нено.
Източник: Личен архив
Разбира се, тук предисторията е важна - от малък той има връзка със земята и семейството му има 5 декара рози, а идеята за боровинките му е дошла от посещение в старозагорска ферма няколко години по-рано. После се намесва случайността - в обедната си почивка минава покрай специализирано изложение: "Гледам - американска боровинка, саксии. Казах си: "О, не, това е знак, аз започвам!". Купих си първите 20 боровинки от там - директно от НДК. От там започнаха тестовете".
В момента Roseberry е на площ от 14 декара и има около 5000 саксии. Боровинките (различни сортове със зреене по различно време през годината) продават сами през социалните мрежи, а за розовия цвят имат сключен договор за изкупуване за година напред.
Източник: Личен архив
В момента двамата балансират между основната си работа, ролята си на млади родители и ангажиментите във фермата. Нещо от наученото в IT света влиза ли им в работа? Оказва се, да. "Когато една задача трябва да се свърши, тя се отделя в проект, правиш мини проектчета, правиш приоритизация. Това неосъзнато е повлияло върху нещата, които сме направили", коментира Нено.
Източник: Личен архив
Използват и капково напояване с автоматизация от българска компания. Чрез него поливането и торенето може да се управлява дистанционно и не се налага всеки ден по 2-3 часа да се губят само в "развъртане на клапани".
Каква ти романтика?
Не можеш да гледаш боровинки навсякъде - те изискват по-кисела и по-рехава почва, подобна на тази в планинските райони. Това е и една от причините да са в саксии. Другата е, че това е своеобразна "застраховка" в случай на непредвидена ситуация.
Обратната страна на медала са усилията, които трябва да се полагат за всяка отделна саксия. Пак напомняме - те са общо към 5000. Това е сериозно начинание - и трябва да подходиш към него като към такова. Именно затова и Нено не смята, че всеки може да последва техния пример.
Източник: Личен архив
"Много хубаво е да кажеш "Искам да го правя това нещо", но въпросът е дали имаш някаква връзка изградена с това - досег със земята, да си правил нещо подобно. Да си направил нещо малко, да си видял, че е твоето и вече да скалираш, като направиш нещо по-голямо. При мен това го има - баща ми е бивш военен, майка ми е работила дълги години в магазин, но просто на село няма как да не си правил нещо такова: да си сял картофи, да си копал царевица и други такива неща", обяснява той.
За него именно опитът в малък мащаб е сред най-важните неща, които би посъветвал колебаещите се да направят: "Най-лесно е да хвърлиш много пари в нещо и след това да се окаже, че не е твоето". В това се съдържа и вторият съвет - вместо да се колебаеш, пробвай, за да разбереш. На трето място е постоянството - защото само чрез него се постигат резултати.
Източник: Личен архив
"Хората масово - както беше и при мен първоначално, си мислят, че е много романтично, много екзотично. На всеки му е много хубаво като отиде на планина за събота и неделя - чист въздух, хубава храна и т.н. Когато отидеш сутринта на полето, обаче, ще ти е студено, ръцете ти ще са замръзнали и ще си в калта - хич няма да ти е романтично! Човек трябва да е наясно колко силно го иска, а малцина осъзнават какво биха понесли", откровена е Кристина.
Като млади хора в агросектора, те са срещали пълната гама проблеми - липса на работна ръка даже при предлагане на по-високо заплащане, борба с институциите и чакане с месеци за ключови неща като електрозахранване и т.н. Варианти за намиране на финансов ресурс не липсват, но и двамата признават, че в отношенията с банките помага фактът, че в момента са заети в IT сектора.
Roseberry в бъдеще време
Казано с една дума, не е лесно. Но Нено и Кристина не се отказват - точно обратното. "Със сигурност вече не е хоби. Целта ми е в някакъв момент това да стане мое основно занимание и да се "пенсионирам" от IT сектора", категоричен е той.
Планират да разширят сезона на боровинките чрез внедряване на още сортове, ще разширят и розовия масив, а на следващ етап може да започнат да отглеждат и трета култура, за да гарантират устойчиви приходи. Друга цел е изграждането на цех за преработка и пакетаж.
Източник: Личен архив
С помощта на Facebook, TikTok, YouTube, LinkedIn и Instagram Roseberry Farm се вижда отвъд табелата за село Осетеново. Вече имат запитвания от английска компания, а освен това преговарят с голяма търговска верига, както и с един от известните български онлайн магазини за хранителни стоки.
Тъй като този тип сделки обикновено са за сериозни обеми, Кристина и Нено виждат голям потенциал в създаването на кооператив от други производители като тях. По този начин се случват нещата в Западна Европа, а двамата търсят ноу-хау и зад граница - предстоят им срещи с хора от сектора от Италия и Нидерландия.
Вече са били и на Апенините, като особено силно впечатление им е направила ферма край Милано - с плантация от 20 декара боровинки, хотелска част, ресторант с местни специалитети и възможност за провеждане на тържества. Така ли си представят бъдещето на Roseberry Farm? "Нещо такова си представяме, да".
Може би най-накрая има лек елемент на романтика - но тя идва в комплект с още доста работа за вършене.