Международните кредитори на поставената под специален надзор КТБ са изпратили писмо до българските власти, в което се предупреждава, че разходите по фалиране на банката ще бъдат много по-големи от тези по спасяването й, тъй като по този начин можем да станем свидетели на години на съдебни дела, съобщава econ.bg.
Според облигационерите отнемането на лиценза на финансовата институция ще прати България в рецесия и ще преследва страната години наред.
В писмо до правителството, цитирано от агенция „Ройтерс", група кредитори в КТБ призовават властите преразгледат спасителната оферта, която беше предложена от консорциум през миналата седмица и която в последствие беше отхвърлена от парламента и беше критикувана от страна на БНБ.
В писмото си кредиторите обвиняват централната банка за действия, които са били „или небрежно или умишлено измамни относно степента на проблемите в банката".
Обръщението на кредиторите до българските власти подчертава евентуалните негативни ефекти от отнемането на лиценза на КТБ.
„Казано най-просто, цената на фалита на КТБ далеч ще надхвърли и най-големите допускания по отношение на необходимата държавна помощ за спасяване на банката и нейните вложители", се казва в писмото до българските власти.
Кредиторите предупреждават също така, че отнемането на лиценза на банката ще принуди стотици предприятия да затворят и ще доведе до загубата на хиляди работни места.
През юли „Ройтерс" предаде, че група международните кредитори на КТБ, включително такива от САЩ и от европейски хедж фондове и финансови институции, са образували комитет и са наели юридически представител в България в случай, че банката бъде обявена в несъстоятелност.
Основното оплакване на облигационерите, е че БНБ е предоставяла съмнителни доклади относно състоянието на КТБ.
В края на миналата седмица стана ясно, че консорциум, съставен от Оманския фонд, Джемкорп и виенския фонд EPIC, е изпратил оферта за оздравяването на банката до родните власти. В нея се предлага създаване на съвместно дружество с държава, което да спаси КТБ.
В същото време обаче народните представители се отказаха от първоначалната си идея да се задължи БНБ да предприеме действия по оздравяване, когато капиталът на дадена банка е отрицателен. Така когато бъдат публикувани последните данни за състоянието на КТБ, от които се очаква да стане ясно, че капиталът е отрицателен, централната банка ще е задължена да отнеме лиценза и да се премине към изплащане на гарантираните влогове.