Днес стана известно, че Украйна няма да плати купонно плащане от 34 милиона долара дължимо днес по еврооблигации с падеж през 2026 г. Това се случва, въпреки, че на правителството беше дадена възможност за отсрочка от 10 дни. Наскоро страната успя да се договори с основните си крдитори за разсрочване на дълга си.

Обемът на държавния дълг на Украйна се е увеличил почти двойно от 2021 г. насам и към края на май 2024 г. възлиза на 94% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, или 143 млрд. долара в еквивалент на чуждестранна валута, са пресметнали от ТАСС.

За сравнение, за страните от ЕС изискването е държавният дълг да не превишава 60% от БВП на съответната страна. Има обаче държави, които не изпълняват този критерии, например Франция, чийто държавен дълг към края на 2023 година беше 110,6% от нейния БВП.

От общия държавен дълг на Украйна, 40,4 млрд. долара са вътрешен дълг, а повече от 102 млрд. долара са външен дълг - задължения към други държави, международни организации и частни инвеститори.

Бизнесът в Украйна, чийто данъчни постъпления в бюджета скочиха над 10 пъти

Бизнесът в Украйна, чийто данъчни постъпления в бюджета скочиха над 10 пъти

Страната продължава да се бори с нелегалния хазарт

Най-големият кредитор на Киев е Европейският съюз, който е кредитирал Украйна с 37,88 млрд. долара. А сред чуждестранните правителства, най-голям заем е предоставила Канада - над 5 млрд. долара.

Държавният дълг на Украйна нараства стремително - през последните 20 години се наблюдават няколко резки скока в неговия обем. Най-големите от тях съвпаднаха с т.нар. оранжева революция през 2004 г., смяната на властта през 2014 г., както и началото на нахлуването на Русия в Украйна през 2022 година.

На 1 януари 2016 г. Украйна обяви изпадане в неплатежоспособност, като не успя да изплати поредния транш от заема към Русия в размер на 3 млрд. долара, отпуснат през декември 2013 г. Понастоящем вероятността Украйна отново да не изпълни плащанията по дълга си е доста голяма.

Преди дни международната агенция за кредитен рейтинг Fitch понижи дългосрочния рейтинг на Украйна от "CC" (висока вероятност за неизпълнение на плащанията по дълга) на "C" - което означава, че неизпълнението по плащанията на дълга е (почти) неизбежно, т.е. около 80%. Агенцията смята, че в Украйна вече е навлязла в процес, подобен на фалит.

Колко и каква чуждестранна помощ получи Украйна от началото на войната (според Кремъл)

Колко и каква чуждестранна помощ получи Украйна от началото на войната (според Кремъл)

54 държави оказват военна подкрепа,13,5 хиляди чужденци са пристигнали да се бият за Украйна