Предвиждат се облекчения за длъжниците в частния съдебен процес. Това стана ясно на обсъждане на днешната Комисия за взаимодействие с граждански организации и движения, съобщава news.bg.

С гражданските организации бяха обсъдени промени в ГПК и Закона за частните съдебни изпълнители, които утре ще бъдат внесени в парламента. Темата за частното съдебно изпълнение е във фокуса на общественото внимание.

Зам.-председателят на парламента Мая Манолова се позова на данните, които показват, че за 2013 година частните съдебни изпълнители са събрали над 1,3 млрд. лева. Тази година се очертава вземанията им да бъдат в размер на 5 млрд. лева.

Голяма част от частните съдебни решения не подлежат на обжалване, поради което гражданските организации недоволстват. С промените, които се предвиждат, гражданите ще имат възможност да възразят в случаите, когато смятат, че искането е неоснователно и изпълнението да спре.

Към момента има проблем и с обжалваемостта на действията на съдебните изпълнители от длъжниците. С промените в законопроекта длъжникът ще има възможност да обжалва оценките както на недвижимите имоти, така и на предметите, които са обект на изпълнение на обществен търг.

Новости има и по отношение на „трети" лица. Предвидена е възможност третите лица, у които се намира вещта - предмет на изпълнение, да подадат жалба за спиране на изпълнението. Целта е да бъде осигурена сигурност и защита на тези граждани.

Ще бъдат въведени и нови ограничения за началната цена при първата публична продан на един имот. До момента чл. 468 от ГПК е регламентирал възможността за един имот, който се изнася за публична продан, да бъде оценен от съответните вещи лица.

Ще има и облекчение на таксите, с които частните съдебни изпълнители „ощипват" длъжниците. В едномесечен срок управителят на БНБ и министърът на правосъдието трябва да утвърдят изискването на единния електронен регистър на електронните запори. Електронната процедура ще спести разходи на гражданите.

Ако пък едно лице заплати в 7-дневен срок след покана за изпълнение, таксата му ще бъде в половин размер. В случаите, когато се касае за малките задължения, например към електроразпределителните дружества - сборът от всички такси по изпълнението не може да надвишават размера на изпълнението.

Гражданските организации отчитат като слабост призоваването на длъжниците от ЧСИ. Манолова коментира, че има случаи, в които гражданите се укриват, за да не получат съдебни съобщения. От друга страна пък домоуправителите не желаят да ги получат, тъй като по този начин се намесват в обтегнатите отношения длъжник-ЧСИ. Поради това е предложен текст, според който, ако гражданинът не е на адреса, да му бъде назначен представител.
Проблемът с призоваването би могъл да се реши чрез използване на призовкарите на съдилищата, които са достатъчно обучени в тази дейност. Такава препоръка също прозвуча на днешното обсъждане на промените в НПК и Закона за частните съдебни изпълнители, преди да бъдат внесени в зала.

Би могло да се помисли и за създаване на публичен регистър. Неговата задача ще бъде, когато не бъдат намерени клиентите, те да бъдат уведомявани чрез e-mail или чрез SMS. Оказва се, че много често частните съдебни изпълнители умишлено не уведомяват длъжника, за да изпусне той срока.

Сметките на майките да бъдат обозначени със специален код, така че парите в тях да не могат да бъдат изземвани от ЧСИ. Това гласи друга препоръка на гражданските организации по време на обсъждането на промените в Закона за частните съдебни изпълнители и в НПК.