Дискусионният форум „Ролята на финансовия директор в България" представи резултатите от проведеното през май тази година национално проучване за отговорностите и предизвикателствата пред финансовите специалисти. Българското проучване е продължение на проучване на „Ърнст и Янг", проведено в Европа, Средния Изток, Индия и Африка. В него се включиха 102-ма финансови директори както на български, така и на международни компании в страната. Те работят в различни индустрии и управляват годишни обороти от под 1 милион до над 50 милиона евро.

Кой е той

Той не винаги е мъж. Резултатите от проучването на „Ърнст и Янг" показват, че в България професията е еднакво разпространена както сред мъжете,така и сред жените, като нежният пол преобладава (52%). В България повечето финансови лидери са млади хора, на възраст от 30 до 39 години (51%), или малко по-зрели, на възраст между 40 до 49 години ( 30%). Те са изключително лоялни към работодателя си и са прекарали по-голямата част от кариерата си във финансовия отдел на настоящата си компания - 52%, за разлика от колегите си от Европа, които са доста по-мобилни в професията.

Промени ли се ролята на финансовия директор през последните години?

Кризата определено промени начина на работа във финансовата функция на компаниите. В това финансистите са единодушни. 72% са категорично против твърдението, че резултатите на компаниите се измерват по същия начин, както и преди кризата. Днес те използват много повече финансови показатели, за да осигуряват краткосрочното финансово здраве на организациите и да постигат дългосрочните стратегически цели на компаниите. Дори традиционно нефинансовите показатели като удовлетвореност на клиентите, задържане на служителите и социална отговорност днес попадат в полезрението на финансовите директори (52% следят и тези показатели).

 

Финансовият директор на бъдещето

Силен екипен играч, който разбира в дълбочина търговските аспекти на бизнеса и чертае стратегията за развитието на компанията заедно с изпълнителния директор. Това накратко описва успешния финансов директор на бъдещето. Той трябва да владее комуникацията, за да общува лесно с висшия мениджмънт на фирмата, с акционерите и с финансовите институции. И всичко това докато следи отблизо оперативните резултати на компанията, управлява разходите и взима под внимание рисковете.

И въпреки че изискванията са тежки, според резултатите от проучването на „Ърнст и Янг" в България, финансовите директори са доволни от професията си. 64% са удовлетворени, че са намерили баланса между личния и професионалния живот, а 73% са щастливи със заплащането и допълнителните стимули, които получават. 71% виждат възможности за професионално развитие и потенциал да влияят на по-широката стратегия на компанията.