Всеки инвеститор трябва да е подготвен за това, че когато инвестира може да бъде подложен на капани, които могат да развалят и най-добрия негов ход. Това заяви по време на форума Money.bg Лични финанси експертът по финансово право адвокат Константин Миков.

"В последните 10-15 години наблюдаваме, че модерните социални мрежи са място, където има изключително много измамници, чиято цел е да получат парите от жертвите, като използват примамливи социални съобщения като "Ще станете много богати" или "тук има добри възможности за акции".

На този фон има и все повече използване на изкуствен интелект и роботи, а през последните 10-15 години се наблюдават и финансовите инфлуенсъри. Например, дадено лице прави видео в TikTok и пробва да се представи като специалист, но много често крие факта, че е платен да привлече клиенти за даден инвестиционен брокер или криптоборса, например", коментира адв. Марков.

Юристът подчертава, че общото между повечето финансови капани е това, че обещават бързото печелене на пари. Затова инвеститорите винаги трябва да проверяват дали даден инвестиционен посредник е регулиран.

Снимка 712614

Източник: money.bg

Все по-често финансовите измами идват от страни като Малта и Кипър, казва адвокат Константин Миков. На пръв поглед изглеждат регулирани официално, но не спазват правилата, обещавайки лесни пари за бързо време.

"В 99 процента от случаите инвеститорите при тези схеми губят пари."

Обещават ви бързи печалби в интернет? Ето как да познаете измамата

Обещават ви бързи печалби в интернет? Ето как да познаете измамата

В ерата на дигиталните финанси достъпът до инвестиции никога не е бил по-лесен

Регулирани финансови услуги в ЕС

Юристът е категоричен, че първото нещо, което младите инвеститори, а и не само младите, трябва да проверят е дали техният инвестиционен брокер е регулиран в България или в рамките на ЕС. Това е лесно да се направи в КФН или в съответния регулатор в дадена държава, но хората често се доверяват на думи и не правят проверки.

"Ако един брокер ви каже, че е регулиран в Кипър или в Германия, Франция, Англия, вие следва да проверите дали наистина той фигурира в официалния регистър, като сами си направите проверката."

Най-вече по-младите инвеститори често не правят разликата между класическите финансови инструменти, когато искат да инвестират - като акции и облигации - и комплексните финансови инструменти, които са договорите за разлика. 

Затова е много важно, когато се отиде при инвестиционен брокер, човек да разбере дали купува реално акции или ETF-и или реално сключва с тях договор за разлика. А това означава, че на практика даден инвеститор не притежавате дадена акция, а сключвате договор с брокер, с който той ви казва, че ако спечелите той ще ви плати, а ако загубите - вие ще му платите разликата в цената между покупка и продажба, обяснява експертът.

Снимка 690168

Източник: iStock

Крипто пазарите

Изключително популярните в последно време крипто пазари също крият сериозни рискове, подчертава адв. Миков. Той смята, че те имат сериозно регулаторно бъдеще, но в настоящия момент са повече в сивия сектор. Така че, инвеститорите в крипто трябва да бъдат особено внимателни.

"Когато искате да инвестирате по-скоро се доверявате на вашия крипто брокер въз основа на репутацията, отколкото да имате някакви законни гаранции или регулации."

Европейски регламент, изискващ лицензиране на криптоборсите, трябва бъде факт в средата на годината в целия Европейски съюз. Дотогава обаче рисковете са много, обобщава юристът.

Целият коментар на адв. Константин Миков може да гледате във видеото!